Komatsu potřebu bagr

V brněnské Nové Zbrojovce začala stavba první nové budovy budoucí čtvrti

Brno 30. srpna (ČTK) – Developerská společnost CPI Property Group začala v areálu Nové Zbrojovky v brněnských Židenicích stavět první novou administrativní budovu za 600 milionů korun. Budou v ní především kancelářské prostory. Dosud byla v areálu prováděna zejména demolice dřívějších staveb. Také byla opravena budova bývalé nářaďovny, nyní nazvaná Zet.office. Stavba první nové budovy skončí koncem roku 2024, řekl novinářům ředitel Nové Zbrojovky Miroslav Pekník.

"Chceme, aby nová budova byla co nejvíc energeticky soběstačná a udržitelná, vytvářela si vlastní energii a také s ní šetřila," uvedl. Budova bude mít na střeše fotovoltaické panely, kontrolovaný přísun vzduchu podle její aktuální obsazenosti, zateplené fasády pro udržení tepla a bude zachycovat dešťovou vodu.

Vznikne zde prostor pro kanceláře, sdílené pracovní plochy, fitness centrum a restaurace. Současně je v areálu rekonstruováno původní ředitelství bývalé Zbrojovky. "Zrekonstruovanou budovu bychom chtěli otevřít už příští rok. Kromě kanceláří a střešní terasy s barem vzniknou prostory, které návštěvníky seznámí s historií staré Zbrojovky," řekl Pekník.

Příští rok se v areálu také začne stavět první bytový komplex s 220 byty. Následovat bude výstavba dalšího komplexu s 200 byty. Lidé by se do nich mohli nastěhovat v roce 2024.

Nová Zbrojovka je vznikající čtvrť v brněnských Židenicích o rozloze 22 hektarů. Regenerace území někdejší továrny Zbrojovka má trvat zhruba do roku 2033. Podle Pekníka bude stát okolo 22 miliard korun. Součástí projektu je 2500 bytů a 300.000 metrů čtverečních kancelářských a komerčních ploch. Kromě kanceláří a bytů v areálu vznikne náměstí, kulturní centrum, multifunkční sportovní hala, škola a školka. Demoliční práce v areálu začaly v roce 2017.