Cime 3 kvartal 2024

V Brně začne v pátek projektová soutěž na podobu mostu přes Svitavu

Brno 17. listopadu (ČTK) - Brno vyhlásí v pátek projektovou soutěž na nový most přes řeku Svitavu. Vítěz by měl být znám v březnu příštího roku, uvedla v tiskové zprávě primátorka Markéta Vaňková (ODS). Most o délce 53 metrů a šířce 28 metrů bude mezi bývalým areálem Zbrojovky a Motorárnou Zetor. Odhadované náklady přesahují 220 milionů korun. Nynější mosty v místě zůstanou.

Podmínky soutěže schválili radní. "Předmětem soutěže je návrh přemostění řeky Svitavy včetně návrhu křižovatkové větve vedoucí na západ směrem k ulici Svitavské nábřeží a nájezdů na most z ulice Nová Šámalova a Nová Dukelská," uvedla Vaňková.

Podle ní autoři navrhnou i přilehlá veřejná prostranství včetně protipovodňových opatření. "Povodně se nám naštěstí celkem vyhýbají, naposledy se Brnem prohnala velká voda v letech 1938 a 1941, nicméně zadání je takové, že návrh nového mostu musí umožnit převedení stoleté vody," řekl primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle něj se soutěžící musí vypořádat i s požadavky na minimalizaci zásahů do areálu Briessovy sladovny.

Most propojí městské části Brno-sever a Brno-Židenice. Bude mít čtyři pruhy, přičemž dva budou pro auta a dva pro trolejbusy. Součástí bude cyklostezka a chodník.