husqvarna

V Brně začala přestavba přednádraží, způsobila chaos v dopravě

Brno (ČTK) - V Brně dnes začala přestavba prostoru před hlavním nádražím. Způsobila chaos v dopravě. Uzavřený je chodník od KFC k obchodnímu domu Letmo stejně jako souběžná silnice. Někteří řidiči se proto rozhodli projet po tramvajových kolejích, což je zakázané. V opačném směru se tvořila kolona aut směřujících pod viadukt. Od nádražní budovy už totiž nelze odbočit do Benešovy ulice, ale pouze pod viadukt. Stavbaři také uzavřeli část chodníku, kterým se přichází k tramvajovým ostrůvkům z Masarykovy ulice, a na omezení si tak musejí zvyknout i chodci. Na respektování dopravního značení dohlížejí policisté i strážníci.

Po přestavbě, která má skončit do 30. června, má být prostor před nádražím přívětivější chodcům. Brňané jej dlouhodobě označují jako jedno z nejhorších míst ve městě. Mezi zastávkami a obchodním domem Letmo má vzniknout pěší zóna a vjezd zde bude mít povolený jen dopravní obsluha. Na opačné straně sice bude silnice ponechaná, avšak bude zakázané odbočení doleva do Benešovy ulice a bude možné jet pouze k viaduktu.

Přenosné dopravní značení však už dnes zakazuje od nádražní budovy s výjimkou autobusů odbočit do Benešovy. Průjezd kolem Letma znemožňuje nejen dopravní značení, ale i samotná stavba. "Dopravní značení je jednoznačné, takže naše hlídky působí na místě preventivně. Řidiči, když je vidí, tak pravidla dodržují," řekl ČTK policejní mluvčí David Chaloupka. Přítomnost policie a strážníků si podle jejich mluvčí Markéty Skřivánkové vyžádal odbor dopravy magistrátu. "Nějaký čas bude trvat, než si řidiči zvyknou na změnu organizace dopravy," uvedla.

Díky vzniku pěší zóny bude možné od Letma projít na nástupní ostrůvek, zábradlí bude odstraněno. U ostrůvku u nádraží bude zábradlí částečně přerušené, aby bylo možné dostat se nejkratší cestou k nádražní budově. Po rekonstrukci tramvajových ostrůvků v roce 2017 nemohli chodci projít nejkratší cestou k Letmu i k nádraží, Drážní úřad si vynutil zábradlí po celé délce ostrůvku. Kvůli tomu lidé začali chodit po tramvajových kolejích.