Cime 2 kvartál 2024

V Brně vzniknou dva parkovací domy za desítky milionů, každý pro 200 aut

Brno 1. listopadu (ČTK) - V Brně vzniknou za desítky milionů dva parkovací domy. Jeden v Líšni na rohu ulic Vlkova a Sedláčkova, druhý v Novém Lískovci v Jihlavské ulici. Každý nabídne 200 parkovacích míst. Novinářům to dnes řekli místostarostové městských částí.

Líšeňský parkovací dům bude dvoupodlažní. Vznikne v místě současného parkoviště. „Vytipovali jsme místo, které je opravdu kritické, co se týče parkování. Jedná se o relativně stísněnou panelovou zástavbu, kde vzhledem k nárůstu počtu automobilů už v podstatě není možnost rozšiřovat stávající parkoviště,“ řekl místostarosta městské části Brno-Líšeň Martin Příborský (ODS). Na celkové ceně asi 39 milionů korun se bude z 80 procent podílet magistrát, zbytek doplatí městská část.

Zastupitelé připravují projekt, stavět se začne příští rok. Dům pojme přes 200 aut. Podle projektu by se do horního patra najíždělo z Vlkovy ulice. V této části budou bezplatná parkovací místa pro veřejnost. Parkování ve spodním patře bude město pronajímat. „Podle zájmu lidí se rozhodneme, jak velkou plochu pro tento typ parkování vyčleníme i kolik bude stát,“ doplnil Příborský.

V Novém Lískovci vznikne rezidenční trojpodlažní parkovací dům, zastupitelé si od něj slibují vyřešení potíží s parkováním v okolí univerzitního kampusu. „Jde především o přetlak parkovacích míst v ulicích Oblá a Svážná, které jsou nejvíc zahlcené. Tuto akci jsme chystali od roku 2016, kdy vznikla první studie, ale čekali jsme na změnu územního plánu,“ uvedl místostarosta městské části Brno - Nový Lískovec Petr Punčochář (ODS).

Zastupitelé vybrali projekční firmu a připravili pozemek. Stavba vyjde na 85 až 90 milionů, promítl se do ní růst cen materiálu a služeb ve stavebnictví. Celkovou částku opět z 80 procent pokryje magistrát a z 20 procent městská část. Stavět se začne příští rok, hotovo by mělo být v roce 2024. Podle Punčocháře to bude největší investiční akce na území Nového Lískovce.

I když na obou místech vzniknou parkovací domy s 200 místy, v Lískovci bude stát zhruba dvojnásobek. Punčochář to vysvětlil tím, že v Líšni budou stavět na ploše současného parkoviště a přibude jedno patro, zatímco v Lískovci se počítá se stavbou na trávě a třemi patry, jedno bude pod zemí.