Komatsu potřebu bagr

V Brně v Krkoškově ulici vykácejí 60 lip a javorů kvůli rekonstrukci vodovodu

Brno 31. října (ČTK) - V Brně v Krkoškově ulici začne v úterý kácení zhruba 60 stromů, většinou lip. Důvodem je rekonstrukce více než 100 let starého vodovodu. Novinářům dnes o kácení řekl Miroslav Procházka z firmy Imos, která rekonstrukci asi za 120 milionů provede. Proti kácení byla část obyvatel ulice. Podle Jaromíra Pešky z Brněnských vodáren a kanalizací jsou vodovody ve špatném stavu a hrozí havárie. Namísto vykácených stromů po rekonstrukci vysadí 88 jiných stromů.

Vodovody jsou z roku 1912. Peška upozornil na to, že firma obecně po Brně eviduje různé havárie a poté problémy s dodávkou pitné vody, proto je potřeba starý vodovod zrekonstruovat. Část lidí z ulice byla proti kácení, část si vykácení stromů přála, uvedl starosta městské části Brno-sever Martin Maleček. Podle něj se zvažovalo, zda lze stromy zachovat, nakonec je ale potřeba je vykácet všechny. "Snažila jsem se do poslední chvíle, aby tam stromy byly. Ale zjistili jsme, že to jinak nejde. Bude nám to hodně líto, žiju tam odmalička a bude to jako úmrtí v rodině, ale rozsah té rekonstrukce není slučitelný s existencí stromů," řekla jedna z obyvatelek ulice Petra Vašutová ze Spolku Krkoškova, který bojoval proti vykácení. "Zvítězil rozum a máme příslib, že ulice bude nová," dodala Vašutová.

Podle ředitele podniku Veřejná zeleň města Brna Jozefa Kasaly je většina stromů zdravých. "Kořeny jdou ale pod chodníky a byly by přípojkami narušeny. Po rekonstrukci by byla ohrožena stabilita stromů," řekl Kasala. Starosta Maleček připomněl nedávný pád lípy v ulici nedaleko, která spadla na dvě auta. Z jednoho přitom chvíli předtím vystoupila rodina.

K zemi půjde téměř 60 stromů, většina jsou desítky let staré lípy, je tam i několik javorů. Místo toho v místě bude 88 stromů, především neplodící třešeň a hrušeň. Podle Malečka bude dalších 150 stromů vysazeno po městské části Brno-sever.

Rekonstrukce vodovodu a kanalizace se týká ulic Krkoškova, Zátiší a části Fügnerovy v úseku mezi Krkoškovou a Merhautovou. Investice se dotkne téměř 750 metrů kanalizace a více než 1920 metrů vodovodního řadu. Součástí je rekonstrukce 75 kanalizačních přípojek a výměna 70 vodovodních přípojek. V Krkoškově ulici stavbaři přeloží plynovod a kabely operátorů.