husqvarna

V Brně příští rok začne stavba protipovodňových opatření za 1,5 miliardy

Brno 10. listopadu (ČTK) - V Brně by příští rok měla začít stavba protipovodňových opatření na řece Svratce za 1,5 miliardy včetně DPH. Týkat se bude tříkilometrového úseku od koupaliště Riviéra po most v Uhelné ulici. Novinářům to dnes řekl primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Radní dnes vybrali sdružení společností, které stavbu provede.

Vítězem zakázky se stalo sdružení nazvané PPO nábřeží Svratky-Brno. Je složené z firem OHLA ŽS, Hochtief a Firesta Fišer. "Je to první zásadní etapa, která promění nábřeží řeky Svratky přímo v centru města. Protipovodňová opatření se budou týkat levého i pravého břehu řeky Svratky," uvedl Hladík.

Součástí je kromě úprav koryta a výstavby hrází i vybudování cyklostezek, pěšin nebo kolonády, kavárny, ale také výsadba dřevin a zajištění protipovodňové ochrany kanalizace a přeložek inženýrských sítí. "Do projektu jsme přidali i zásadní záležitost, a to rekonstrukci kmenové stoky A a vodovodu. Dotčené území se uvolní pro další rozvoj, protože současná zástavba v blízkosti Svratky je nyní výrazně limitovaná její záplavovou zónou," řekl Hladík.

Část nákladů ve výši přes 900 milionů by měly pokrýt dotace, zbylých 600 milionů zaplatí město. Práce by měly začít v první čtvrtině příštího roku a s dokončením se počítá v závěru roku 2023. "Realizace přírodě blízkých protipovodňových opatření je jedním ze strategických projektů. Opatření ochrání osoby a majetek a týká se téměř 6000 lidí," dodala primátorka Markéta Vaňková (ODS).