Komatsu potřebu bagr

V Brně by mohl vzniknout domov pro zdravotně postižené za 180 milionů

Brno 30. března (ČTK) - V Brně ve čtvrti Sadová by mohl vzniknout domov pro lidi se zdravotním postižením. Odhadované náklady jsou kolem 180 milionů korun, uvedl dnes v tiskové zprávě primátorčin náměstek Robert Kerndl (ODS). Domov by měl 36 lůžek a přestěhovali by se tam klienti Domova Tereza v Řečkovicích, který si město pronajímá, ale už nevyhovuje požadavkům.

Radní města dnes schválili vypracování investičního záměru na nový domov se dvěma pavilony v Menšíkově ulici. Současné prostory Domova Tereza si město pronajímá, ale nevyhovují požadavkům. "Bohužel nebyl možný odkup celé stavby, kterou vlastní ministerstvo práce a sociálních věcí, abychom mohli služby zařízení rozšířit a opravit zázemí domova. Z těchto důvodů jsme se rozhodli postavit zcela nový dům, který bude vyhovovat všem potřebám lidí se zdravotním postižením," uvedla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS).

Podle ní byla po poradě s Kanceláří architekta města Brna vytipovaná jako vhodná lokalita v Menšíkově ulici ve čtvrti Sadová. Stavbu by měly tvořit dva propojené pavilony s celkovou kapacitou 36 lůžek. Pokoje budou pro jednoho nebo dva klienty, případně bude bytová jednotka maximálně pro šest lidí se sociálním zařízením a kuchyní a společenskou místností. Součástí domova bude zázemí pro personál, administrativu i šatna. "Zařízení bude vybaveno terapeutickými místnostmi. Najdeme tam kreativní místnost, cvičnou kuchyň nebo solnou místnost," řekl Kerndl.

Domov Tereza poskytuje pomoc lidem se středně těžkým, těžkým až hlubokým mentálním postižením, autismem a kombinovanými vadami, kteří nejsou kvůli zdravotnímu postižení soběstační. Jejich situace vyžaduje pravidelnou pomoc někoho jiného.