Komatsu potřebuju Bagr

V Bohumíně přibudou stovky stromů

Bohumín (Karvinsko) 26. ledna (ČTK) - Stovky stromů přibudou v Bohumíně na Karvinsku. Město chystá výsadbu nejen v Červené kolonii, kde nyní stavební firma dokončuje rekonstrukci osmi cihlových domů s 52 byty, ale připravuje i rozsáhlý projekt na omlazení více než stoletého parku Petra Bezruče, řekla ČTK mluvčí radnice Jana Končítková.

S výsadbou zeleně v Červené kolonii by se mělo začít na jaře. Celkově by v této lokalitě měla přibýt zhruba stovka dřevin. "Aktuálně vytváříme osazovací plán, v němž je třeba zohlednit sítě uložené v zemi, chodníky i samotné domy. Na ploše budou dominovat kvetoucí druhy sakur a různé kultivary okrasných dřevin, které nedosahují tak velkých rozměrů jako původní druhy stromů. V jedné části chceme vytvořit zelenou bariéru z habrů, která od bytových domů odstíní rozvodnu ČEZu," uvedl Rostislav Palán z odboru životního prostředí a služeb.

Město už řadu měsíců připravuje také úpravu parku Petra Bezruče, která by měla být v oblasti obnovy zeleně největším projektem. V parku, kde roste zhruba 1500 stromů, už odborníci provedli dendrologický a zoologický monitoring. "Díky tomu jsme schopni akci připravit tak, aby nezasáhla do přirozeného života lokality. Odstraníme pouze nejvíce poškozené, suché a neperspektivní stromy, půjde přibližně o 90 kusů. Ty uvolní prostor pro téměř 200 nových,“ uvedl Palán.

Kvůli vysokým nákladům na revitalizaci parku se město letos pokusí získat dotaci. "Předpokládané výdaje na projekt dosahují 16 milionů korun, pokud by se nám podařilo na dotační titul dosáhnout, mohli bychom z něj uhradit až 85 procent nákladů,“ řekla projektová manažerka Zuzana Šedivá.

Ve městě už koncem loňského roku přibyly stovky nových stromů v lokalitě Petra Cingra, kde prostor u připravených stavebních parcel doplnilo 230 listnatých stromů a 41 jehličnanů. Nová zelená plocha, která vznikla uprostřed budoucí obytné zóny, dostala název Ottův park. "Jeho srdce vytvořily dvě dubové aleje lemující chodníky. Výsadbu jsme doplnili buky, javory, olšemi a dalšími odolnými dřevinami,“ uvedl Palán. Z jehličnanů vybrali odborníci borovicí lesní a jedli normandskou. Místo doplní i přes 2000 keřů a téměř 3000 trvalek Trávníky pak budou na ploše o rozloze více než 20.000 metrů čtverečních.