Komatsu potřebuju Bagr

Územní plán u pastvin napajedelského hřebčína se nemění, stavět se tam nemůže

Napajedla (Zlínsko) (ČTK) - Zastupitelé Napajedel na Zlínsku dnes neschválili návrh změny územního plánu týkající se pastvin v okolí tamního hřebčína, které by se ze zemědělských ploch změnily na plochy pro hromadné bydlení. Zatím tedy není reálné, že by tam soukromý investor mohl postavit bytové domy, jak plánoval. Majitelé hřebčína na začátku roku utlumili chov koní a chtěli na pozemcích postavit bytové domy. Před několika lety uvedli, že by ze zisku mohli chov koní podpořit, jde o nejstarší tuzemský chov anglických plnokrevníků.

Na začátku roku byli koně z hřebčína odvezeni a jeho budoucnost je nejistá. Hřebčín vlastní otrokovická společnost Sygnum, s médii nekomunikuje. Za záchranu hřebčína vznikla také petice, podepsalo ji přes 20.000 lidí. Petice žádá, aby město nesouhlasilo se změnou územního plánu i aby byl hřebčín vyhlášen kulturní památkou. Stavební změny by poté museli schvalovat památkáři. Ministerstvo kultury se tím zabývá.

Hřebčín vznikl v Napajedlech zásluhou Aristida Baltazziho v roce 1886. Dlouhá léta byl nejúspěšnějším chovatelem anglických plnokrevníků v České republice. V roce 1992 byl státní podnik privatizován, vznikla akciová společnost Hřebčín Napajedla. Bývalý ředitel Hřebčína Napajedla Zdeněk Hlačík dnes novinářům řekl, že by si přál, aby se chov koní do Napajedel vrátil, ať už se stávajícími, nebo novými majiteli. "Moje přesvědčení je, že pokud nedojde k tomu, že se tam budou stavět byty, tak se tam jednou koně vrátí," uvedl Hlačík.

Podle starosty Napajedel Roberta Podlase (za Napajedelské fórum - ANO) v zastupitelstvu převládl názor, že se návrhová změna územního plánu zpracovávat nebude. Proti návrhu bylo dnes všech 20 přítomných zastupitelů. "I kdyby však návrhová změna byla poslána do zpracování, negarantuje, že se v lokalitě může nebo bude stavět. Jen zkoumá podmínky, za jakých by se mohlo stavět," řekl dnes novinářům Podlas. Hřebčín by podle něj měl dostat šanci, aby zůstal živý a nezanikl. "Příležitost si zaslouží. Nemáme v Napajedlích tolik příležitostí být na něco hrdí. Na druhou stranu šance by měla být limitována nějakým časem, nedovedu si představit, že bychom 15 nebo 20 let čekali, zda se to podaří někam posunout," uvedl starosta.

Zastupitelé se záměrem pořídit změnu územního plánu v lokalitě Výběhy souhlasili v roce 2019, nebyl ale zpracovaný. Podle původního návrhu společnosti Sygnum by v hřebčíně v případě výstavby bytových domů zůstaly zimní stáje a koně by se na pastevní sezonu přestěhovali do jiné lokality. Podle starosty majitelé návrh neměnili, je stejný jako před lety.