Komatsu potřebu bagr

Ústí nad Orlicí vyhlásilo architektonickou soutěž na návrh Galerie Perlou

Ústí nad Orlicí 2. května (ČTK) - Ústí nad Orlicí vyhlásilo architektonickou soutěž na návrh Galerie Perlou. Kulturně kreativní centrum by mělo vzniknout přestavbou části objektů bývalé textilky Perla 01. Jednou z podmínek soutěže jsou limitní náklady 70 milionů korun bez DPH, i když ceny stavebních prací a materiálů letos výrazně vzrostly, řekl ČTK starosta Petr Hájek (sdružení Oušťáci).

"Je otázka, co se s tím dál bude dít. V zadání jsme cenu nechali stejnou, jako se odhadovala koncem loňského roku. Vedli jsme o tom diskusi i s Českou komorou architektů a uvidíme, co z návrhů vzejde. Blíží se také konec volebního období a uvidíme, jak k tomu nové zastupitelstvo bude chtít přistupovat," uvedl Hájek. Původní odhad nákladů také nepočítal s venkovním i vnitřním vybavením a cenou projektové dokumentace.

V bývalém areálu Perly 01 město vlastní bývalou kotelnu, strojovnu a část administrativní budovy. Tyto prostory by se v budoucnu mohly proměnit na galerii současného umění s odkazem na textilní historii města. V připravovaném kulturně kreativním centru Galerie Perlou by vedle výstavní galerie a nezbytného zázemí měl vzniknout i edukační prostor či kabinet textilu.

Vodítkem architektům by mohly být vizualizace, které vznikly před několika lety, když město připravovalo revitalizační projekt celého areálu Perly. Ve výsledku se ale podoba může změnit. Uzávěrka soutěžních návrhů byla stanovena na 30. září.

Radnice chtěla dříve na výstavbu využít část již otevřeného úvěru. Uvažovala také o podání žádosti o dotaci z programu na revitalizaci brownfieldů či dalších dotačních titulů, což by mohlo investiční náklady podstatně snížit.

Tříhektarový areál bývalé textilky Perla koupilo v roce 2011 Ústí nad Orlicí za 30 milionů korun. Velkou část budov dalo město zbourat. Loni v září v areálu Ústí po dvou letech výstavby a vybavování interiérů oficiálně otevřelo novostavbu domu dětí a mládeže. Stavba stála 85 milionů korun bez DPH, město na ni získalo z dotace ministerstva pro místní rozvoj 30 milionů korun. Pardubický kraj plánuje v místě vybudovat nové ateliéry Střední školy uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí zhruba za 100 milionů korun. Ústí již získalo do lokality další investory. Společnost Vital tam staví rehabilitační centrum. Administrativní budovu, která zbyla z bývalé textilky, koupila firma, která chce objekt využít na služby, obchody a byty.