Komatsu potřebuju Bagr

Ústí nad Labem zvýší u problémových nemovitostí daň

Ústí nad Labem 5. října (ČTK) - Ústí nad Labem zvýší od roku 2023 o pět procent koeficient pro platbu daně z nemovitosti u problémových objektů a pozemků. Půjde například o hotel Máj, který roky chátrá, nebo o opuštěné staveniště v centru města, přezdívané 'díra'. Novinářům to dnes řekl primátor města Petr Nedvědický (ANO).

"Je to snaha vést majitele nemovitostí tím směrem, aby tam jednak bylo čisto a uklizeno, a aby nehyzdily veřejný prostor," uvedl Nevědický. Do letošního roku nebylo možné, aby města definovala daň z nemovitosti rozdílně v jednom katastru, nyní mohou vyhláškou zvednout sazbu na základě katastrálních, parcelních nebo popisných čísel.

Objekty, kterých se zvýšení daně bude týkat, vyberou městské obvody. Podle primátora by mělo jít o nemovitosti, které ve městě způsobují hygienické, sociální nebo bezpečnostní problémy. "Pokud by se podařilo významně změnit charakter místa, například na 'díře' by se začalo stavět, tak v ten moment bychom dávali návrh, aby v dalším roce došlo ke změně danění na standardní míru, platnou v celém městě," dodal primátor.