Ústí nad Labem za energetická úsporná opatření na budovách dá 370 milionů Kč

Ústí nad Labem 2. února (ČTK) - Výdaje za energie chce Ústí nad Labem snížit realizací opatření na dvanácti městských budovách, deset z nich jsou základní školy. Práce zahrnují výměnu oken, zateplení objektů, změnu způsobu vytápění, výměnu osvětlení, regulaci spotřeby vody. Stavět se budou dvě fotovoltaické elektrárny. Odhadované náklady jsou 370 milionů korun. Rada nyní schválila aktualizaci zadávací dokumentace k veřejné zakázce, řekl novinářům radní Pavel Tošovský (nez.)

Město počítá s dotací z Národního programu Životní prostředí ve výši 128 milionů korun. Radní jmenovali hodnotící komisi na výběr dodavatele, vše hotovo musí být podle Tošovského do konce roku 2025. Dodavatel, se kterým město uzavře smlouvu, musí poskytnout záruku za dosažení očekávaných ekonomických přínosů. Komplexní veřejná zakázka zahrnuje přípravu prací, jejich realizaci a následně dlouhodobé sledování a vyhodnocení úsporných opatření.

Projekt se týká základních škol E. Krásnohorské, Vojnovičova, Mírová, Stříbrnická, Nová, Vinařská, Anežky České, Pod Vodojemem, Rabasova, Neštěmická a objektu Domu kultury a magistrátu. "Počítáme s tím, že na školách se většina prací bude dělat o prázdninách, ale dodavatel musí říci, zda nebude nutné některou ze škol po nutnou dobu vyklidit," uvedl Tošovský. Konkrétní škola by se mohla dočasně přestěhovat do areálu obchodní akademie na Střekově, který chce Ústecký kraj vyměnit s městem za budovu tzv. zelené školy v centru.

S fotovoltaickými elektrárnami se počítá na budovách základních škol Mírová a Pod Vodojemem. Na budově magistrátu se budou měnit všechna okna. "Určitě to budou kvitovat zaměstnanci, protože když je větrné počasí, v kancelářích je to znát," uvedl Tošovský.