Komatsu potřebuju Bagr

Ústecký kraj vyhlásí architektonickou soutěž na transformační centrum

Ústí nad Labem 28. ledna (ČTK) - Ústecký kraj vyhlásí mezinárodní architektonickou soutěž na vybudování transformačního centra. Vznikne v areálu bývalé střední školy v Ústí nad Labem. Radní nyní vybrali společnost, která soutěž připraví. Vítěz soutěže by mohl být znám za rok. ČTK to dnes řekla krajská radní Iva Dvořáková (ODS).

Transformační centrum je jedním ze schválených strategických projektů Ústeckého kraje, jehož vznik bude financován z Fondu spravedlivé transformace, který je určený uhelným regionům. "Je to jeden z nejdůležitějších projektů v kraji," uvedl hejtman Jan Schiller (ANO). Příprava soutěže bude stát 8,7 milionu korun. Vyhlášena bude letos v létě. "Chceme, aby se do ní mohli přihlásit renomované mezinárodní architektonické kanceláře," řekl hejtman.

Do centra se přestěhuje Inovační centrum Ústeckého kraje (ICUK), které nyní sídlí v pronajatých prostorách. "Bude tam také jakési energetické centrum pro všechny příspěvkové organizace. Budou tu odborníci, na které se budou moci obracet obce při žádosti o pomoc s žádáním o dotace a podobně," uvedla Dvořáková. Transformační centrum by mělo být podle ní ukázkou, jak lze proměnit brownfield v energeticky přívětivou stavbu. "Využít tam chceme všechny moderní dostupné technologie, které budou zároveň pro uživatele přínosné," uvedla radní.

Rekonstruovat celý areál chtěla už bývalá krajská koalice v čele s KSČM. Vznikl plán na kampus řemesel, jehož cílem byla podpora středního odborného školství. "Projekt byl prakticky připraven, ale chyběla mu podpora tehdejší opozice. Sice bychom ho prosadili, ale pouze o jeden hlas, a to jsem u takto velké akce nechtěl," řekl ČTK bývalý radní pro investice Ladislav Drlý (KSČM). V opozici tehdy bylo ANO a ODS, tedy strany, které jsou nyní ve vedení kraje společně s hnutím Spojenci pro kraj.