husqvarna

Ústecký kraj v bytové výstavbě za ostatními regiony zaostává

Ústí nad Labem 31. října (ČTK) - V Ústeckém kraji bylo za posledních 20 let zahájeno a dokončeno nejméně bytů na tisíc obyvatel ve srovnání mezi kraji. Postupně rostl podíl bytů v rodinných domech a klesal počet nových bytů v bytových domech. Největší rozvoj výstavby v blízkosti hranic města zaznamenali krajští statistici na Teplicku. Vyplývá to z údajů regionální pobočky Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Za posledních 20 let bylo v kraji průměrně ročně zahájeno 1,66 bytů na tisíc obyvatel a dokončeno 1,26 bytů na tisíc obyvatel. Nejintenzivněji se na severu Čech stavěly byty v letech 2011–2015 v Lovosicích, v následujícím období 2016–2020 pak v Kadani a Roudnici nad Labem.

Zatímco v roce 2001 tvořily nové byty v rodinných domech necelou třetinu všech zahájených bytů, postupem let se jejich podíl zvyšoval a v roce 2020 již představovaly přes 67 procent, uvedli statistici. U nových bytů v bytových domech byla situace opačná, v roce 2001 činil jejich podíl přes 23 procent, od roku 2010 nedosáhl ani deseti procent. Postaveno bylo sedm domovů penzionů a domovů pro seniory.

Nejnižší tempo bytové výstavby za posledních dvacet let bylo na Mostecku. V tomto okrese bylo v průměru za rok dokončeno zhruba 68 bytů na 100 zahájených. Mostecký primátor Jan Paparega (ProMOST) nedávno ČTK řekl, že v Mostě je bytů dostatek a město žádnou bytovou výstavbu neplánuje. Ve městě žilo podle Českého statistického úřadu na konci roku 2018 zhruba 66.400 lidí. V roce 1990 měl Most o 5000 obyvatel více. Po zbourání starého města kvůli těžbě uhlí bylo postaveno nové s mnoha sídlišti. "Nové město bylo postaveno pro zhruba 85.000 obyvatel. Neřešíme tak nedostatek bytů a žádnou bytovou výstavbu neplánujeme. My bychom potřebovali spíš některé objekty bourat," řekl. Radnice v minulosti nechala zdemolovat několik paneláků na sídlišti Chanov.

Nejvyšší tempo bytové výstavby bylo v okresech Litoměřice (skoro 90 bytů na 100 zahájených) a v okrese Ústí nad Labem (téměř 83 bytů na 100 zahájených). Litoměřicko patří dlouhodobě mezi okresy s nejnižší nezaměstnaností v kraji, těží z blízkosti Prahy, na níž je okres napojen přes dálnici D8.

Nejrozšířenějším vytápěním bylo podle ČSÚ na severu Čech centrální domovní vytápění, v bytových domech měla v roce 2020 polovina bytů lokální vytápění. Zatímco energetická náročnost rodinných domů v období 2011–2015 byla nejčastěji v kategorii C (úsporná) a v případě bytových domů nejčastěji v kategorii B a C, v období 2016–2020 již byla většina bytů dokončena v rodinných i bytových domech spadajících do kategorie B (velmi úsporná). Mezikrajové srovnání energetické náročnosti dokončených bytů je pro Ústecký kraj podle ČSÚ příznivé. Podíl bytů s mimořádně úspornou energetickou třídou (A) byl za posledních deset let podle statistiků druhý nejvyšší mezi kraji.