husqvarna

Ústecký kraj připravuje rekonstrukci vily továrníka Kinda v centru Ústí

Ústí nad Labem (ČTK) - Ústecký kraj připravuje rekonstrukci historické vily továrníka Kinda v centru Ústí na Labem. Sídlit v ní bude tzv. Evropská knihovna. Oprava vyjde odhadem na 61 milionů korun. Zahájení zadávacího řízení veřejné zakázky na stavební práce schválili na konci června krajští radní.

Historicky cenný objekt v ulici Na Schodech je propojený suterénem s novou přístavbou depozitáře Knihovny Ústeckého kraje, který se otevřel veřejnosti v únoru 2022. Třípodlažní vilu od významného vídeňského architekta Hartwiga Fischela si objednal na konci 19. století úspěšný ústecký podnikatel a chemik Richard Kind. Ve vile po roce 1945 sídlilo učiliště spojů, poté ji získala knihovna pro své depozitáře.

Předmětem úprav je kompletní výměna vnitřních instalací, fasády, oken a střešní krytiny včetně statické úpravy krovu, vestavba výtahu do schodišťového prostoru, odvodnění a izolace objektu v úrovni. Součástí jsou také veškeré restaurátorské úpravy povrchů, výměna podlahových krytin a repase vnitřních dveří. Projekt zahrnuje rovněž dodávky vnitřního vybavení.

Náklady kraj hradí z vlastního rozpočtu. "Pokud se najde vhodný dotační titul, pokusíme se na projekt získat dotaci," řekla ČTK mluvčí hejtmanství Magdalena Fraňková. Evropskou dotaci se až během stavby podařilo získat na přístavbu sousedního objektu nového depozitáře, u kterého vzniklo mimo jiné parkoviště na střeše. Náklady činily přes 150 milionů korun..

Ve vile bude vzdělávací a cizojazyčné centrum a digitalizační jednotka.