Cime 2 kvartál 2024

Ústecký kraj investuje do snížení energetické náročnosti veřejných budov

Ústí nad Labem 2. října (ČTK) - Desítky milionů korun investuje Ústecký kraj do snížení energetické náročnosti veřejných budov. Objekty zateplí, vymění okna, opraví střechy. Mezi schválenými investičními záměry je například také rekonstrukce chráněného bydlení v Děčíně. ČTK o rozhodnutí krajských radních informovala mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková.

Gymnáziu Děčín bude mít novou střechu a opravenou fasádu. Náklady se odhadují na 14,5 milionu korun. Zatepleny budou dva pavilony vyšší a střední odborné školy v Roudnici nad Labem. Náklady na opravu objektu chráněného bydlení v Děčíně se odhadují na téměř 50 milionů korun. Nový střešní plášť bude mít také budova A krajského úřadu v Ústí nad Labem. Mělo by to stát odhadem 20 milionů korun s tím, že se znovu bude posuzovat způsob financování fotovoltaických panelů. Řeznické a cukrářské studio se školní prodejnou vznikne ve střední škole obchodu, řemesel a služeb v Ústí nad Labem.

Úspory energií se podle hejtmana Jana Schillera nyní hledají všude. "Měli jsme už schůzku s vedoucími odborů a ředitelem úřadu. Řešili jsme vypínání počítačů, zhasínání tak, aby byla všude čidla, vypínání sušáků na ruce na toaletách. Máme nastaveno uspávání počítačů, zhasínání, snižování teplot. Skoro jsme vypnuli vytápění některých vnitřních prostor, kam třeba předsedové klubů chodí jen občas. Řešili jsme nařízení ohledně používání klimatizace, větrání," řekl ČTK Schiller (ANO). "Apelujeme na úředníky, aby fungovali jako doma," uvedl.

O nákladnějších krajských projektech budou ještě rozhodovat zastupitelé. Je mezi nimi oprava střechy, fasády a centrální šatny na hotelové škole v Teplicích za 59 milion korun, investice do centrálního archeologického depozitáře s laboratořemi a dílnami v Mostě - Velebudicích za 165 milionů korun a také další práce na budově A krajského úřadu za 170 milionů korun.