Ústecký kraj bude jednat s majitelem budovy Schichtových závodů v Ústí
Ústí nad Labem (ČTK) - Ústecký kraj bude jednat s majitelem správní budovy bývalých Schichtových závodů v Ústí nad Labem o možné koupi. Historický objekt by krajská samospráva mohla využít zatím pro sklad dokumentů. V únoru začal vlastník bourat první část staveb pozdější Setuzy podél jedné z hlavních ulic ve čtvrti Střekov. Ministerstvo kultury posuzuje možnost prohlásit správní budovu za státem chráněnou památku. Krajská rada pověřila jednáním s majitelem radního Tomáše Riegra (ODS).
Osud budovy není krajským radním lhostejný, řekli dnes novinářům. Rieger má za úkol prověřit podrobnosti ohledně velikosti budovy, jejího technického stavu, zajištění. Radní pro investice musí zjistit také cenu za nemovitost, jejíž součástí je například zdobený kulturní sál. Kraj může objekt podle radních jako hospodář s veřejnými prostředky koupit pouze za cenu odhadní a nižší.
Budovy mají železobetonovou konstrukci, pokud nejsou staticky narušeny, jsou podle krajských radních vhodné jako skladovací prostory pro depozitáře či archivy. V Ústí nad Labem je řada organizací, která nemá dostatek prostor pro skladování archiválií jako například krajský a okresní soud. Tyto organizace by mohly případně Ústeckému kraji platit nájem a zlevnit provoz, uvedlo vedení kraje.
"Není to zatím žádný nákup, ale prověření možností. Po prvním setkání nám zástupce majitele, firmy STZ Development, naznačil, že by jednání mohlo proběhnout bez problémů," řekl náměstek hejtmana Jiří Řehák (Spojenci pro kraj).
Zda bude budova prohlášena za památku, nebo nikoliv, nehraje podle Řeháka při rozhodování o koupi velkou roli. "Nejpodstatnější je zjistit technický stav, najít pro objekt využití a posléze vhodný dotační titul," uvedl Řehák. Motivací kraje je mimo jiné úcta k tradici. "A pak se k nám dostala také petice občanů, kteří chtějí, aby budova hodnotná svou historií a vztahem k slavné průmyslnické rodině zůstala zachována," uvedl náměstek hejtmana Jiří Kulhánek (ODS).
Schichtovy závody v Ústí nad Labem byly na přelomu 19. a 20. století největším podnikem svého druhu v Evropě. Po druhé světové válce byl majetek Schichtů v Československu znárodněn, avšak jméno zakladatele zůstalo v názvu firmy až do roku 1951. Ze Schichtových firem vyrábějících například mýdla, svíčky, vodní sklo či ztužené pokrmové tuky později vznikl národní podnik Severočeské tukové závody, dnešní Setuza.
Vedení města Ústí nad Labem o správní budovu Schichtových závodů neprojevilo zájem. Kvůli závodům svolala opozice města v únoru mimořádné jednání zastupitelstva. To se nekonalo, protože koalice neschválila program. Senátor a opoziční zastupitel Martin Krsek (PRO Ústí) navrhl, aby město správní budovu koupilo. Primátor Petr Nedvědický (ANO) tehdy řekl, že město nemá na odkup ani následnou opravu peníze.