Komatsu potřebuju Bagr

Úsek tratě Praha-Bubny a Výstaviště přestaví konsorcium firem za 3,8 miliardy Kč

Praha 16. prosince (ČTK) - Úsek tratě z Prahy na letiště mezi Prahou-Bubny a Výstavištěm postaví za 3,8 miliardy korun sdružení firem Metrostav TBR, OHLA ŽS a Elektrizace železnic Praha. ČTK to dnes sdělil mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Projekt bude z 85 procent financovat EU a zbytek poskytne stát. Cílem je modernizace stanice Praha-Bubny, zdvoukolejnění trati v délce zhruba 1,3 kilometru, její elektrizace a zřízení zastávky Praha-Výstaviště. Stavba začne v květnu 2023 a skončit má v roce 2025.

"Nejde jen o rekonstrukci trati, ale o začátek proměny celých Holešovic. Nové bubenské nádraží bude spojovacím prvkem území dosud rozděleného železnicí,“ uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Stanice Praha-Bubny se přesune hned za Negrelliho viadukt a nabídne přímý přestup na metro C. Podoba stanice se bude postupem času měnit a časem přibude odpočinková plocha na střeše, administrativní budova a komerční prostory. Architektonické ztvárnění nádraží se třemi nástupišti a čtyřmi kolejemi zpracovalo studio Jakub Cigler Architekti.

Zastávka Praha-Výstaviště vznikne na okraji parku Stromovka, jejím spoluautorem je studio dh architekti. Modernizovaná trať do nové zastávky povede z větší části po estakádě. Současně se zruší přejezd v Bubenské ulici a zvýší se mostní konstrukce v ulici Dukelských hrdinů, kde vysoká nákladní auta v minulosti opakovaně strhávala tramvajové troleje.

Modernizace tratě na letiště a dále do Kladna je rozdělena do několika dílčích úseků. V letošním roce začaly práce také mezi stanicemi Kladno a Kladno-Ostrovec, v roce 2023 pak Správa železnic předpokládá zahájení tendrů pro stavbu Praha-Ruzyně – Kladno a modernizaci stanice Praha Masarykovo nádraží.