husqvarna

ÚS odmítl stížnost ohledně hlasování o zlínské nemocnici

Brno 24. února (ČTK) - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalého hejtmana Zlínského kraje Libora Lukáše (dříve ODS) ohledně hlasování zastupitelů o zlínské nemocnici. Vyplývá to z rozhodnutí soudu zveřejněného na jeho webu. Zastupitelé předloni vznik nemocnice schválili, podle Lukáše ale krajské zastupitelstvo nezákonně zasáhlo do práva občanů vyjádřit se ke stavbě, protože bod o nemocnici zařadilo na program na poslední chvíli. Podle rozhodnutí soudů ale zastupitelé postupovali v souladu se zákonem.

Na rozhodnutí soudu upozornila Česká televize. "Jakkoli lze souhlasit s tím, že 'dodatečné' zařazení závažného bodu na program zasedání zastupitelstva může objektivně vzbuzovat pochybnosti o 'čestnosti' takového postupu, není však pravdou, že jím dochází k 'faktickému vyprázdnění' ústavně zaručeného práva občanů podílet se na správě veřejných věcí. Stěžovateli nebylo znemožněno se zasedání účastnit a k dodatečně zařazenému bodu se vyjádřit," stojí v usnesení Ústavního soudu.

Zastupitelé stavbu nemocnice schválili v minulém volebním období, bývalý hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), který stavbu nemocnice prosazoval, tehdy bod nečekaně navrhl na konci programu zasedání zastupitelstva. Lukáš společně s dalšími žalobci, například s krajským předsedou Sdružení praktických lékařů Lubomírem Nečasem, proti postupu zastupitelstva podali dvě žaloby, ani s jednou ale neuspěli jak u krajského soudu, tak u Nejvyššího správního soudu. Lukáš se následně obrátil na Ústavní soud.

Současné vedení kraje stavbu nové nemocnice, kterou prosadil Čunek, odmítá, chce postupnou rekonstrukci současného areálu. Zastupitelé stavbu nemocnice v minulém volebním období schválili, kraj pro ni vykoupil pozemky a připravil smlouvu s vítězem veřejné zakázky na projektanta, kterou však Čunek nepodepsal. Nemocnice měla podle bývalého hejtmana stát osm miliard korun. Proti stavbě byli i zástupci hnutí ANO, které bylo v minulém volebním období s lidovci v koalici, také někteří zástupci koaliční ODS, pro projekt naopak tehdy hlasovali někteří opoziční zastupitelé. Nová nemocnice byla hlavním tématem krajských voleb a v odporu proti ní se shodli zástupci nové koalice vítězného hnutí ANO, Pirátů, ODS a ČSSD.