Komatsu potřebu bagr

Úřady na jihu Čech vydaly loni 6784 stavebních povolení, meziročně o 5 pct méně

České Budějovice (ČTK) - Stavební úřady v jižních Čechách vydaly loni 6784 stavebních povolení, meziročně o pět procent méně. Orientační hodnota povolených staveb v kraji byla loni 20,1 miliardy Kč, proti předloňsku téměř o šest procent nižší. Průměrná hodnota jednoho povolení byla loni 2,9 milionu Kč. Téměř třetina povolení byla na stavby bytových budov. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V Česku loni vydaly úřady 86.047 stavebních povolení, meziročně o 5,4 procenta méně. Orientační hodnota staveb, které získaly loni v ČR stavební povolení, byla 512,8 miliardy Kč.

Počet vydaných stavebních povolení na jihu Čech byl v porovnání se všemi kraji loni čtvrtý nejvyšší. Přes polovinu povolení připadlo na budovy. Téměř 31 procent povolení bylo na stavby bytových budov, pětina na nebytové. Ve většině jihočeských okresů meziročně vydaných povolení ubylo, jen na Táborsku jich bylo o dvě procenta víc. Téměř 28 procent všech povolení vydaných loni v kraji bylo v okrese České Budějovice.

Loni se v jižních Čechách začalo stavět 1981 bytů, meziročně o 31 procent méně. Téměř o tři čtvrtiny klesl počet bytových domů, které se začaly stavět. Vyplývá to z informací ČSÚ. Útlum bytové výstavby, hlavně u bytových domů, evidovaly loni i velké stavební firmy.