Komatsu potřebuju bagr

Úřady hledají projektanta rekonstrukce Klárova ústavu slepců naproti úřadu vlády

Praha (ČTK) - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) hledá generálního projektanta pro rekonstrukci nové budovy bývalého Klárova ústavu slepců, která se nachází v centru Prahy naproti úřadu vlády. Strakova akademie o tom dnes informovala v tiskové zprávě. V budově by měly vzniknout multifunkční prostory pro pořádání konferencí, jednání či významných akcí. ÚZSVM odhaduje hodnotu zakázky na 97,6 milionu korun bez DPH. Půjde o největší investiční akcí úřadu

Úřad vlády označil vypsání zakázky na generálního projektanta rekonstrukce za důležitý krok k záchraně budovy. "Vzniknou zde multifunkční prostory pro pořádání konferencí, jednání a významných akcí. V místě bývalého bazénu, který je třeba s ohledem na jeho památkovou hodnotu zakonzervovat, vznikne unikátní výstavní prostor, který bychom rádi zpřístupňovali veřejnosti," uvedla v tiskové zprávě vedoucí úřadu vlády Jana Kotalíková.

Šéfka ÚZSVM Kateřina Arajmu uvedla, že rekonstrukce bude největší investiční akcí úřadu, který k ní zřídil speciální webovou stránku. "Děláme vše pro to, abychom budově po dlouhých letech chátrání vrátili důstojnou podobu a opravili ji tak, aby mohla být využita pro administrativní a reprezentativní účely," řekla. Generální projektant bude mít za úkol vypracovat komplexní architektonický návrh rekonstrukce, zpracovat digitální model stavby a zajistit stavební povolení.

Nová budova bývalého Klárova ústavu slepců byla postavena mezi lety 1906 a 1909 jako součást Ústavu pro zaopatřování a zaměstnání dospělých slepců. Vznikla podle návrhu architekta Josefa Piskače v historizujícím stylu se secesními prvky. Zahrnula lázeňské místnosti, tělocvičny, slavnostní a koncertní síň i místnosti určené k rozvoji duševní a manuální práce nevidomých.

V roce 1946 byla budova upravena pro hospodářskou radu a později sloužila jako Dům kultury těla, kde byl veřejnosti přístupný bazén pro rekreační plavání a tělocvičny. Byla tu i první veřejná sauna v Praze. Od roku 1993 bylo v budově sídlo Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 a 7. V roce 2002 suterén budovy s bazénem zasáhly povodně. Po přesunu státního zastupitelství budovu převzal ÚZSVM, který vyhověl zájmu úřadu vlády využít budovu k reprezentativním a administrativním účelům.