Cime 1 kvartál 2024

Úřad získal z prodeje nemovitostí v aukčním systému 490 mil. Kč

Praha 11. listopadu (ČTK) - V elektronické aukčním systému Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) se za dva roky uskutečnilo 1092 elektronických aukcí nemovitostí, ze kterých stát získal 490 milionů korun. Úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Systém eviduje zhruba 11.000 zaregistrovaných účastníků a zhruba 10.000 odběratelů novinek.

Elektronický aukční systém ÚZSVM spustil 1. února 2018. V první fázi sloužil k prodeji movitého majetku. Následně byl od 1. listopadu 2018 rozšířen o prodej nemovitostí. Od 1. června loni pak státní instituce mají povinnost inzerovat nabídky nepotřebného majetku na webu www.nabidkamajetku.cz. Elektronické aukce se může účastnit každá fyzická či právnická osoba, která je zaregistrovaná v systému.

Za nejvyšší částku dosud prodal úřad areál bývalého zahradnictví o rozloze 1,5 hektaru v Plzni na Doubravce, který je vhodný i k bytové výstavbě. Nový majitel získal areál za 39,9 milionu korun. ÚZSVM se dále v elektronické aukci podařilo prodat za 19,9 milionu korun areál bývalého vysílacího střediska v obci Stěžery, který v minulosti sloužil i jako rušička vysílání rádia Svobodná Evropa. Nového vlastníka získalo také bývalé plicní sanatorium v Kostelci nad Černými lesy, které úřad prodal za více než 18 milionů korun.

Nejvyšší nárůst ceny o více než 4,5 milionu korun dosud zaznamenal ÚZSVM při prodeji rekreačního areálu ve Studnicích u Rokytna. Ten byl nakonec prodán za 8,1 milionu korun. O 4,5 milionu korun vzrostla také cena při prodeji areálu bývalé sušičky chmele v Žatci, který úřad prodal za 14 milionů korun.