Komatsu potřebuju Bagr

ÚOHS: Veřejná zakázka na projekt nemocnice ve Zlíně je v pořádku

Zlín 21. července (ČTK) - Veřejná zakázka na projekt nové krajské nemocnice ve Zlíně je v pořádku. Nepravomocně o tom rozhodl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který se na podnět společnosti JIKA-CZ z Hradce Králové zabýval námitkou proti podmínkám v zadávacím řízení. Informaci Českého rozhlasu Zlín dnes ČTK potvrdila Milena Marešová z tiskového oddělení ÚOHS.

Prvostupňové rozhodnutí, kterým byla námitka zamítnuta, vydal ÚOHS v pondělí. Antimonopolní úřad na straně zadavatele neshledal pochybení. "Rozhodnutí není pravomocné a může být proti němu podán do 15 dní od doručení rozklad," uvedla Marešová.

Do soutěže na projekt nové krajské nemocnice se přihlásily dvě firmy, projekt by měl stát podle krajských zastupitelů asi 350 milionů korun. Stavbu nemocnice opětovně schválilo zastupitelstvo Zlínského kraje letos v květnu. Podle hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL) by měla přijít odhadem na osm miliard korun.

Již dříve Čunek uvedl, že se do soutěže přihlásily dva české subjekty, jeden z nich má vazbu na švédské království. Vedoucí krajského odboru investic Libor Pecháček na květnovém zastupitelstvu řekl, že jde o sdružení více společností, v konsorciu je vždy jeden zahraniční účastník.

Opoziční zastupitel Michal Dvouletý (Soukromníci) na květnovém zasedání krajského zastupitelstva vyzval k zastavení výběrového řízení na projektanta. Podle něj dal kraj v soutěži potenciálním projektantům k dispozici pouze objemovou studii nové nemocnice, přitom hejtman prezentoval podstatně rozpracovanější dispoziční studii nové nemocnice, jejíž vypracování je navíc součástí výběrového řízení na projektanta.

Předprojektovou přípravu zpracovávala společnost smart healthcare solutions s jednatelem Martinem Šamajem. "Právě Martin Šamaj a lidé v jeho okolí jsou hlavními tvůrci podkladů pro novou nemocnici. Je tedy logické, že to byl Martin Šamaj, kdo hrál klíčovou roli také při vypracování zadávací dokumentace pro výběrové řízení na projektanta. Proč tedy neposkytl potenciálním uchazečům také vypracovanou dispoziční studii?" uvedl tehdy Dvouletý. Podle Pecháčka však Šamaj pouze zpracoval technické podklady, které byly součástí zadávací dokumentace, kterou však dělal někdo jiný. "Když někdo zpracovává podklady, není diskvalifikovaný, aby se nepřihlásil," uvedl v květnu Čunek.

Plánovanou výstavbu nemocnice kromě většiny opozičních a části koaličních krajských zastupitelů kritizuje například iniciativa Zachraňme Baťovku. Usiluje o to, aby se zároveň s podzimními krajskými volbami konalo referendum o stavbě nové nemocnice.