husqvarna

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně nemá volné kapacity pro ubytování uprchlíků

Zlín (ČTK) - Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) nemá volné kapacity pro ubytování ukrajinských válečných uprchlíků. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí univerzity Petra Svěráková. Od července bude stát platit ubytování pouze ohroženým osobám, tedy matkám s dětmi, mladým do 18 let, seniorům a invalidům, ostatní se budou muset postarat sami o sebe a hradit komerční nájmy. Změny platné k 1. červenci souvisejí s novým zákonem, takzvaným Lex Ukrajina.

Zlínská univerzita podle mluvčí obdržela žádost od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ve věci možného zajištění ubytování ukrajinských válečných uprchlíků v případě urgentní potřeby. "UTB však bohužel nemá žádné volné kapacity pro ubytování jakýchkoliv externích osob. Naše vysokoškolské koleje nedisponují dostatečnou kapacitou ani na pokrytí všech žádostí o ubytování ze strany studentů, což nás každoročně nutí k tvorbě pořadníků a nepříjemnému kroku, kdy řadu žadatelů nedokážeme uspokojit," uvedla Svěráková.

Zlínský kraj má podle mluvčí hejtmanství Soni Ličkové aktuálně uzavřených zhruba 60 smluv s poskytovali ubytování, v přepočtu na lůžka jde asi o 1200 míst. "Pokud bude potřeba kapacitu navýšit, musí kraj prověřit aktuální možnosti v území, které může ovlivňovat například turistická sezona," řekla ČTK Ličková.

Uprchlíci se podle ní obracejí primárně na Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) ve Zlíně, které spadá pod ministerstvo vnitra. Centrum je v provozu od loňského 3. března. Lidé z Ukrajiny si v něm mohou vyřídit první registraci, udělení víza nebo právě ubytování. "S KACPU Zlínský kraj spolupracuje a zajišťuje ubytovací kapacity pro uprchlíky," doplnila mluvčí hejtmanství.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že po změně podpory by od července mohlo zůstat bez bydlení zhruba 10.000 uprchlíků. Podle dokumentu ministerstva práce, o němž informoval server Seznam Zprávy, by o dočasné bydlení mohlo přijít 38.000 až 50.000 lidí. K 18. červnu mělo v České republice vízum k ochraně 344.800 lidí z Ukrajiny.