Mercedes

Unikátní ostravská Organica od developera CONTERA slaví glajchu

Proluka mezi OC Forum Nová Karolina a historickým ostravským Trojhalím se už vyplnila hrubou stavbou administrativní budovy Organica. Na místě bývalého brownfieldu vzniká výjimečné dílo, které bude šetrné k životnímu prostředí a bude využívat inteligentní řídící systémy. Od dubna, kdy byly dokončeny základy stavby, dochází počátkem prosince k dokončení hrubé stavby a projekt slaví tzv. glajchu, která stojí na vrcholu stavby.

Organica, která byla představena veřejnosti v roce 2021 se zahájením stavby na podzim stejného roku, pochází z dílny autorů Schindler Seko Architects. Kromě specifického architektonického pojetí se organické tvary budovy citlivě doplňují s industriálními prvky a nejmodernějšími technologiemi uvnitř. Fasádu tvoří okna s černými hliníkovými zalamovanými klapkami širokými půl metru a vysokými přes celé patro. Díky klapkám vypadá budova z různých úhlů odlišně. Mezi etážemi budou umístěny pásy z perforovaného plechu. Organica je svébytný solitér se symetrickým půdorysem, který se pomyslně točí kolem veřejně přístupného kruhového atria se zelení. Hlavním nájemcem budovy je společnost Tietoevry, mezi další nájemce patří Individual Fitness a COKAFE. Organica je již z 80% obsazena. Prvním klientům předáme prostory k užívání ve 2. polovině příštího roku.“ řekl projektový ředitel společnosti CONTERA, Martin Budina.

Organica je zatím ekologicky nejdokonalejším projektem společnosti CONTERA, v prestižní certifikaci BREEAM už získal hodnocení Excellent. Distribuci čerstvého vzduchu pro zaměstnance bude řešit inteligentní systém. Budova bude schopná sama řídit ohřev a chlazení budovy podle předpovědi počasí, protože její součástí bude i meteostanice.  Parkování bude možné najít díky mobilní aplikaci a své místo zde najdou nabíjecí stanice pro elektromobily i elektrokola. U laviček, které se nacházejí v klidovém prostoru atria, bude možné USB nabíjení mobilních zařízení. V projektu se také počítá se systémem využívání dešťových vod na zálivku i s fotovoltaickými panely, díky nimž bude Organica částečně energeticky soběstačná.

CONTERA | O FIRMĚ

Společnost CONTERA založená v roce 2009 vlastní a provozuje průmyslové a retailové parky v prvotřídních lokalitách v ČR (Praha, Ostrava, Teplice, Hustopeče, Ústí nad Labem) a na Slovensku (Bratislava, Žiar nad Hronom, Prešov). Ve svém portfoliu poskytuje klientům možnost nájmu i řešení upravená a vybudovaná na míru (built-to-suit). Specializuje se na přestavbu a revitalizaci nevyužívaných areálů (brownfieldů) v lokalitách s dobrou infrastrukturou a klade důraz na soulad parků s okolním prostředím. V roce 2021 započala s výstavbou chytré administrativní budovy Organica, která se nachází na bývalém brownfieldu v centru Ostravy. Portfolio zahrnuje přibližně stávajících 540 000 m2 a plánovaných 150 000 m2 průmyslových nemovitostí. V roce 2019 vytvořila CONTERA společný podnik s TPG Real Estate Partners, specializovanou platformou pro kapitálové investice do nemovitostí, kterou vlastní globální společnost TPG. Ve stejném roce CONTERA vstoupila na slovenský trh.