Cime 2 kvartál 2024

UniCredit: Výhodnost nákupu rezidenčních nemovitostí dále výrazně klesla

Praha 21. října (ČTK) - Výhodnost investic do rezidenčních nemovitostí se v září dále výrazně snížila. Vyplývá to z ukazatele, který ČTK poskytla UniCredit Bank. V září index klesl meziměsíčně o 35 bodů na minus 0,8 procenta, čímž se nadále zúžila příležitost vydělávat na rozdílu relativně drahých nájmů a nízkých úrokových sazeb.

Hrubá roční výnosnost nájemného v ČR klesla meziměsíčně o osm bodů na 3,65 procenta. Po zohlednění předpokládané fixní míry opotřebení nemovitostí (dvě procenta) tak odhadovaná čistá roční výnosnost činila 1,65 procenta.

"Příležitost vydělávat na rozdílu relativně drahých nájmů a nízkých úrokových sazeb vymizela už v květnu, ovšem pokračující růst úrokových sazeb a relativně pomalý růst nájmů vzhledem k rychle rostoucím cenám nemovitostí činí z nemovitostí stále méně výhodnou investici," řekl ČTK analytik banky Jiří Pour. Aktuální poptávku po nemovitostech tak podle něj živí hlavně víra v jejich pokračující zdražování, resp. obavy z pokračujícího zhoršování dostupnosti bydlení.

Očekává, že sazby hypoték budou pokračovat v růstu v návaznosti na zvyšování sazeb ČNB, která ve světle nečekaně silné inflace zřejmě přistoupí ve zbytku letošního roku k růstu sazeb o dalších 0,75 bodu. Růst sazeb se bude nadále projevovat i ve výnosech vládních dluhopisů. Rostoucí úrokové sazby tak učiní z rezidenčních nemovitostí stále méně výhodnou investici, což by mělo v delším období vést ke zpomalování růstu cen nemovitostí v ČR, upozornil Pour.

Rozdíly mezi jednotlivými krajskými městy se v říjnu opět snížily, avšak nadále zůstávají významné. Relativně vysoké nájmy vzhledem k cenám budou nadále přiživovat poptávku po nemovitostech v Ostravě, Ústí nad Labem a Jihlavě. Ve většině zbývajících krajských měst je nákup bytu pro investory již nevýhodný, zejména v Praze, Brně a Českých Budějovicích.

V Česku je tak stále možné najít oblasti, které jsou pro investory z hlediska výnosnosti lákavé. Tam se bude proto přesouvat investiční poptávka a generovat zvýšené tlaky na růst cen rezidenčních nemovitostí. "V některých oblastech se tak už zřejmě děje a nepřekvapí proto extrémní meziroční růsty cen nemovitostí v Ostravě (41,5 procenta) a Ústí nad Labem (o rekordních 51,5 procenta)," dodal Pour.