Cime 2 kvartál 2024

UniCredit Bank:Výhodnost investic do rezidenčních nemovitostí v únoru klesla

Praha (ČTK) - Výhodnost investic do rezidenčních nemovitostí se v únoru snížila. Vyplývá to z dat, které ČTK poskytla UniCredit Bank. Její ukazatel, který představuje čistou roční výnosnost nájemného, od které se odečte průměr úrokových sazeb hypoték a vládních dluhopisů, klesl od ledna o osm procentních bodů na minus 3,42 procenta.

"Výhodnost investic do rezidenčních nemovitostí se tak mírně snížila. Důvodem byl především růst výnosů vládních dluhopisů a mírné zvýšení sazeb hypoték," uvedl analytik UniCredit Bank Jiří Pour.

Hrubá roční výnosnost nájemného na úrovni krajských měst ČR v únoru mírně klesla po osmiměsíčním vytrvalém růstu, proti lednu se snížila o bod na 4,05 procenta. Důvodem byl rychlejší meziměsíční pokles nájmů o 1,5 procenta proti poklesu cen bytů o 1,1 procenta.

Z jednotlivých krajských měst byly nadále nejméně nevýhodné nemovitosti v Ostravě a Ústí nad Labem. Na opačném konci žebříčku si prvenství udrželo Brno následované Olomoucí a Prahou, která se vrátila na třetí příčku. Meziměsíčně indikátor vzrostl ve třech krajských městech, v Jihlavě o 26 bodů, v Ústí nad Labem o 20 bodů a Hradci Králové o 19 bodů. V Jihlavě a Hradci Králové to bylo kvůli citelnému poklesu cen bytů i růstu nájmů a v Ústí nad Labem kvůli silnému růstu nájmů.

Výnosy vládních dluhopisů přerušily sestupný trend trvající od loňského listopadu a mírně vzrostly. Důvodem bylo podle Poura určité posílení "jestřábích" nálad na světových trzích.

Pro letošní rok Poura zatím ponechává výhled na pokles průměrných cen bytů okolo pěti procent. Mezi regiony a různými typy nemovitostí budou ale rozdíly. "Každopádně bez spouštěče v podobě hlubší ekonomické krize bublina na trhu nemovitostí nepraskne náhle, ale bude docházet k jejímu postupnému vyfukování, jaké nyní pozorujeme. V dalších letech by ceny nemovitostí mohly stagnovat či růst pomaleji než inflace," odhadl Pour.