UniCredit Bank: Výhodnost nákupu rezidenčních nemovitostí mírně stoupla
Praha 17. srpna (ČTK) - Výhodnost investic do rezidenčních nemovitostí v srpnu druhý měsíc v řadě vzrostla. Vyplývá to z dat, které ČTK poskytla UniCredit Bank. Její ukazatel, který představuje čistou roční výnosnost nájemného, od které se odečte průměr úrokových sazeb hypoték a vládních dluhopisů v srpnu, stoupl meziměsíčně o 36 bodů na minus 3,33 procenta.
Hrubá roční výnosnost nájemného v krajských městech ČR podle dat meziměsíčně vzrostla o dalších sedm bodů na 3,70 procenta s tím, jak pokračoval silný meziměsíční růst nájmů, zatímco ceny bytů prakticky stagnovaly.
"Na realitním trhu pokračuje ochlazování, jež je podle očekávání způsobeno nevýhodností, respektive. cenovou nedostupností rezidenčních nemovitostí. Očekáváme, že ceny nemovitostí budou ve zbytku roku 2022 v průměru nadále stagnovat či klesat v řádu jednotek procentních bodů," uvedl analytik UniCredit Bank Jiří Pour.
Z dat portálu Realitymix.cz vyplývá, že průměrná nabídková cena bytů v krajských městech po červencovém poklesu v srpnu meziměsíčně prakticky stagnovala (rostla o 0,1 procenta), což v meziročním srovnání znamená další citelné zpomalení na 14,1 procenta ze 17,7 procenta v červenci. Na druhou stranu nabídkové ceny nájmů, živené vysokou inflací a poptávkou domácností, které si nemohou dovolit pořídit vlastní bydlení, v průměru přidaly meziměsíčně silných 2,2 procenta a jejich meziroční růst jen lehce zpomalil na 14,3 procenta, ukázala data.
V příštích letech by podle Poura ceny nemovitostí měly růst pomaleji než inflace, čímž se bude nemovitostní bublina pozvolna vyfukovat. Výraznější propad cen bytů by podle jeho názoru vyžadoval vypuknutí hlubší ekonomické recese, kterou sice nelze vyloučit, ale s níž v základním scénáři nepočítá.
Při pohledu na jednotlivá krajská města byly 'nejméně nevýhodné' byly nemovitosti v Ostravě, Ústí nad Labem a Liberci, zatímco na opačném konci žebříčku si prvenství udrželo Brno, následované Hradcem Králové a Prahou. Meziměsíčně indikátor nejvíce vzrostl v Českých Budějovicích (o 59 bodů) a Plzni (o 46 bodů) z důvodu meziměsíčního poklesu cen bytů a růstu cen nájmů, zatímco klesl pouze v Ústí nad Labem (o nepatrný jeden bod) kvůli naopak meziměsíčnímu růstu cen bytů a poklesu cen nájmů.