Komatsu potřebuju Bagr

UniCredit Bank: Výhodnost nákupu rezidenčních nemovitostí dále výrazně klesla

Praha 22. listopadu (ČTK) - Výhodnost investic do rezidenčních nemovitostí se v říjnu dále výrazně snížila. Vyplývá to z ukazatele UniCredit Bank, který dnes banka poskytla ČTK. V říjnu index klesl meziměsíčně o 25 procentních bodů na minus 1,06 procenta, čímž se dále zúžila příležitost vydělávat na rozdílu relativně drahých nájmů a nízkých úrokových sazeb.

Hrubá roční výnosnost nájemného na úrovni ČR klesla meziměsíčně o tři procentní body na 3,63 procenta. Po zohlednění předpokládané fixní míry opotřebení nemovitostí (dvě procenta) tak odhadovaná čistá roční výnosnost činila 1,63 procenta. "Pokračující růst hypotečních sazeb čím dál více znevýhodňuje nákup bytu v očích hypotékářů, zatímco pro střadatele je aktuální čistá míra výnosnosti nájemného nižší než výnos desetiletého vládního dluhopisu, a to o jeden procentní bod," uvedla dále UniCredit Bank.

"Do budoucna očekáváme pokračující růst výnosů vládních dluhopisů i hypotečních sazeb, což bude tlačit indikátor napětí hlouběji pod nulu a v dlouhodobějším horizontu působit na zpomalování růstu cen nemovitostí v ČR," uvedl analytik UniCredit Bank Jiří Pour.

Z krajských měst, kde relativně vysoké nájmy vzhledem k cenám mohou nadále přiživovat poptávku po nemovitostech, již zbyly pouze Ostrava, Ústí nad Labem a Olomouc. Ve zbývajících krajských městech je nákup bytu pro investory již nevýhodný, zejména pak v Praze, Brně a Českých Budějovicích, uvedla banka.

Meziměsíčně klesl indikátor UniCredit Bank téměř ve všech krajských městech, nejvíce v Hradci Králové (o 56 procentních bodů na minus 1,20 procenta), Jihlavě (o 56 procentních bodů na minus 0,26 procenta), ve Zlíně (o 40 procentních bodů na minus 1,20 procenta) a v Českých Budějovicích (o 38 procentních bodů na minus 1,45 procenta). Ve všech případech bylo kromě růstu úrokových sazeb příčinou meziměsíční zlevňování nájmů.