Cime 3 kvartal 2024

UniCredit Bank: Výhodnost nákupu rezidenčních nemovitostí dále výrazně klesla

Praha (ČTK) - Výhodnost investic do rezidenčních nemovitostí se v dubnu dále výrazně snížila. Vyplývá to z dat, který ČTK poskytla UniCredit Bank. Její ukazatel, který představuje čistou roční výnosnost nájemného, od které se odečte průměr úrokových sazeb hypoték a vládních dluhopisů v dubnu klesl meziměsíčně o 26 bodů na minus 2,96 procenta.

Hrubá roční výnosnost nájemného v Česku klesla meziměsíčně o tři body na 3,73 procenta. Po zohlednění předpokládané fixní míry opotřebení nemovitostí, která činila dvě procenta, tak odhadovaná čistá roční výnosnost činila 1,73 procenta, uvedla banka.

Příčinou poklesu indexu byl podle ní zejména výrazný růst výnosů vládních dluhopisů a další růst nabídkových hypotečních sazeb. Na druhou stranu výnosnost nájemného pro průměr krajských měst ČR a po očištění o předpokládanou dvouprocentní fixní roční míru opotřebení bytu meziměsíčně vzrostla o osm bodů na 1,48 procenta z důvodu prudkého meziměsíčního růstu cen nájmů (o 4,1 procenta), zatímco ceny nemovitostí rostly pomalejším tempem (o 1,6 procenta).

"Relativní nevýhodnost či nedostupnost nemovitostí povede postupně k oslabení poptávky a zpomalení růstu cen nemovitostí. V dubnu se tento efekt zatím neprojevil, ve druhé polovině letošního roku ale očekáváme razantní zpomalování dynamiky cen nemovitostí," uvedl analytik UniCredit Bank Jiří Pour.

Z krajských měst byly podle banky nemovitosti 'nejméně nevýhodné' nadále v Ostravě, Ústí nad Labem a Olomouci, zatímco na opačném konci žebříčku vyčnívají Brno, Praha a České Budějovice. Meziměsíčně klesl indikátor napětí ve všech krajských městech, nejvíce v Hradci Králové (o 42 bodů na minus 3,14 procenta), Liberci (o 40 bodů na minus 2,27 procenta) a v Českých Budějovicích (o 38 bodů na minus 3,21 procenta).

UniCredit indikátor napětí na trhu nemovitostí ukazuje, do jaké míry jsou české nemovitosti pro investory atraktivní. Čím atraktivnější investicí české nemovitosti jsou, tím více tlačí zvýšená poptávka ceny nahoru.