Komatsu potřebuju bagr

Unicredit Bank: Ve druhém pololetí růst cen nemovitostí zpomalí

Praha 21. března (ČTK) - Růst cen rezidenčních nemovitostí by měl ostře zpomalit ve druhém pololetí letošního roku. Vyplývá to z indikátoru napětí na trhu nemovitostí, který sestavuje Unicredit a poskytla ho ČTK. Výhodnost investic do rezidenčních nemovitostí je v březnu meziměsíčně opět nižší, dodala banka.

Analytik UniCredit Bank Jiří Pour uvedl, že ke snížení poptávky na realitním trhu a zpomalování růstu cen nemovitostí povedou vysoké úrokové sazby spolu s nízkou výnosností nájemného a novými restrikcemi České národní banky (ČNB) na poskytování hypoték. Nová omezení platí od dubna.

"Sázky na pokračující růst cen nemovitostí a obavy z pokračujícího zhoršování dostupnosti bydlení mohou přehřátý trh nemovitostí živit i nadále, nicméně očekávám, že ve druhé polovině roku se prosadí zmíněné brzdící faktory a růst cen nemovitostí začne poměrně zostra zpomalovat," uvedl Pour. Doplnil, že dostupná data z trhu nemovitostí na portálu Realitymix.cz zatím ukazují pokračující nafukování nemovitostní bubliny.

"Výnosnost nájemného na úrovni ČR po očištění o předpokládanou fixní roční míru opotřebení bytu meziměsíčně poklesla o pět bodů na 1,39 procenta z důvodu růstu cen nemovitostí při stagnaci cen nájmů, a nedosahovala tak ani na úročení spořících účtů, kde lze dnes bez jakýchkoli podmínek získat zajímavější výnos," uvedl Pour.

Silný růst výnosů vládních dluhopisů podle Poura dále znevýhodnil nákup bytu v očích vlastníků úspor, zatímco nabídkové sazby hypoték rostly pomalejším tempem. "Ačkoliv nejsilnější růsty mají sazby hypoték i výnosy vládních dluhopisů už za sebou, vrcholu zřejmě ještě nedosáhly a válka na Ukrajině může vnést na trhy další překvapení," doplnil Pour.

Z krajských měst byly nemovitosti "nejméně nevýhodné" v Ostravě, Olomouci a Ústí nad Labem, zatímco na opačném konci žebříčku jsou Brno, Praha a Plzeň s nejméně výhodnými nemovitostmi.

Meziměsíčně klesl indikátor ve všech krajských městech, nejvíce v Olomouci (o 72 bodů na -1,62 procenta), Jihlavě (o 60 bodů na -2,49 procenta) a Liberci (o 54 bodů na -1,85 procenta). Ve všech jmenovaných případech byl podle UniCredit Bank příčinou (kromě růstu úrokových sazeb) meziměsíční pokles cen nájmů a růst cen bytů.