Komatsu potřebu bagr

UniCredit Bank: Poptávka po nemovitostech má charakter spekulační bubliny

Praha 16. prosince (ČTK) - Poptávka po nemovitostech je podle analýzy Unicredit Bank živena vírou v jejich pokračující zdražování, a má tak charakter spekulační bubliny. Výhodnost investic do residenčních nemovitostí je podle banky v prosinci meziměsíčně opět nižší kvůli růstu hypotéčních sazeb. Vyplývá to z ukazatele napětí na trhu nemovitostí UniCredit Bank, který dnes banka poskytla ČTK.

V prosinci indikátor klesl meziměsíčně o 14 bodů na -1,16 procenta, čímž se investice do nemovitostí staly z finančního hlediska opět o něco méně atraktivní.

Analytik UniCredit Bank Jiří Pour uvedl, že příležitost vydělávat na rozdílu relativně drahých nájmů a nízkých úrokových sazeb vymizela už v květnu a pokračující růst úrokových sazeb a relativně nízké nájmy vzhledem k cenám činí z nemovitostí stále méně výhodnou investici.

"Aktuální poptávka po nemovitostech je ovšem nadále živena vírou v jejich pokračující zdražování, resp. obavami z pokračujícího zhoršování dostupnosti bydlení, a má tak charakter spekulační bubliny," dále uvedl Pour s tím, že nový model Unicredit Bank naznačuje, že ceny nemovitostí by mohly šlápnout na brzdu poměrně prudce, a to už v příštím roce.

Hrubá roční výnosnost nájemného na úrovni ČR podle Unicredit Bank vzrostla meziměsíčně o nepatrný jeden bod na 3,64 procenta. Po zohlednění předpokládané fixní míry opotřebení nemovitostí (dvě procenta) tak odhadovaná čistá roční výnosnost činila 1,64 procenta. "Nůžky mezi oběma uvažovanými typy investorů se v prosinci rozevřely: silný růst hypotéčních sazeb dále znevýhodnil nákup bytu v očích hypotékářů, ovšem mírný meziměsíční pokles výnosu desetiletého vládního dluhopisu nepatrně zlepšil výhodnost nemovitostí v očích vlastníků úspor, byť ta nadále zůstala zřetelně v záporu," uvedla dále UniCredit Bank.

"Do budoucna očekáváme pokračující růst výnosů vládních dluhopisů i hypotéčních sazeb, což bude tlačit indikátor napětí hlouběji pod nulu a působit na zpomalování růstu cen nemovitostí v ČR. Ke zpomalování růstu cen nemovitostí by mohlo dojít dle našeho modelu již v příštím roce, a to poměrně prudce," uvedl Pour.

Z krajských měst, kde relativně vysoké nájmy vzhledem k cenám mohou nadále přiživovat poptávku po nemovitostech, již zbyly pouze Ostrava a Olomouc. Oproti minulému měsíci ubylo Ústí nad Labem, kde je podle indikátoru jako i ve zbývajících krajských městech nákup bytu pro investory již nevýhodný. Nevýhodný je zejména v Praze, Brně a Českých Budějovicích.

Meziměsíčně klesl indikátor téměř ve všech krajských městech, nejvíce v Ústí nad Labem (o 36 bodů na -0,02 procenta), Pardubicích (o 31 bodů na -0,48 procenta) a v Ostravě (o 24 bodů na 0,24 procenta). Ve všech jmenovaných případech byl podle Unicredit Bank příčinou (kromě růstu úrokových sazeb) vyšší meziměsíční růst cen bytů než nájmů.