husqvarna

UniCredit Bank: Investice do rezidenčních nemovitostí v dubnu zůstaly nevýhodné

Praha (ČTK) - Investice do rezidenčních nemovitostí v dubnu zůstaly stejně nevýhodné jako v březnu. Vyplývá to z dat, které ČTK poskytla UniCredit Bank. Její ukazatel, jenž představuje čistou roční výnosnost nájemného, od které se odečte průměr úrokových sazeb hypoték a vládních dluhopisů, stagnoval na minus 3,39 procenta.

Odhadovaná hrubá roční výnosnost nájemného na úrovni krajských měst ČR v dubnu vzrostla o procentní bod na 4,11 procenta. Důvodem byl mírný pokles cen bytů a meziměsíční stagnace cen nájmů. Výnos desetiletého vládního dluhopisu meziměsíčně na průměru stagnoval a sazby nových hypoték přidaly tři body.

Z jednotlivých krajských měst nejméně nevýhodné byly nemovitosti nadále v Ústí nad Labem a Ostravě. Na opačném konci žebříčku si prvenství udrželo Brno, následované Prahou, která se vrátila na druhou příčku. Meziměsíčně indikátor vzrostl v pěti krajských městech, nejvíce v Pardubicích, Ústí nad Labem a Českých Budějovicích. Ve všech případech byl důvodem nadprůměrný meziměsíční pokles cen bytů a v případě Českých Budějovic a Pardubic i růst cen nájmů.

"Určité oživení doposud zamrzlého trhu hypoték, ke kterému došlo v březnu, je zatím příliš malé na to, aby situaci zásadně ovlivnilo," uvedl analytik UniCredit Bank Jiří Pour. Pro letošní rok nadále očekává pokles cen nemovitostí zhruba o pět procent, tedy postupné vyfukování nemovitostní bubliny.