UniCredit Bank: Investice do realit byly v květnu méně nevýhodné než v dubnu
Praha (ČTK) - Investice do rezidenčních nemovitostí byly v květnu nepatrně méně nevýhodné než v dubnu. Vyplývá to z dat, které ČTK poskytla UniCredit Bank. Její ukazatel, jenž představuje čistou roční výnosnost nájemného, od které se odečte průměr úrokových sazeb hypoték a vládních dluhopisů, stoupl na minus 3,34 procenta. Investování do rezidenčních nemovitostí se tak nadále nevyplácí.
Odhadovaná hrubá roční výnosnost nájemného na úrovni krajských měst ČR v květnu klesla o tři body na 4,09 procenta. Důvodem byl mírný meziměsíční růst cen bytů (0,2 procenta) a meziměsíční pokles nájmů (o 0,3 procenta).
Nůžky mezi hypotékáři a střadateli se o něco rozevřely s tím, jak pokles výnosu desetiletého vládního dluhopisu o 15 bodů meziměsíčně učinil investice do nemovitostí o něco méně nevýhodné v očích střadatelů, zatímco mírný růst sazeb hypoték nepatrně zhoršil situaci z pohledu hypotékářů.
Při pohledu na jednotlivá krajská města nejméně nevýhodné byly nemovitosti nadále v Ústí nad Labem a Ostravě, zatímco na opačném konci žebříčku se do vedení dostal Hradec Králové, který odsunul Brno na druhou příčku. Meziměsíčně indikátor vzrostl v osmi krajských městech, nejvíce v Ostravě (o 26 bodů) a Jihlavě (o 25 bodů). V případě Ostravy byl důvodem silný meziměsíční růst nájmů, který převážil nad růstem cen bytů, zatímco v Jihlavě šlo o pokles cen bytů v kombinaci s nadprůměrným zdražením nájmů.
Květnové zastavení poklesu cen bytů a další známky mírného oživení trhu mohou být podle Poura signálem, že se potenciál pro další zlevňování bytů vyčerpal. "Pokud by ve zbytku roku průměrné ceny bytů stagnovaly, naplnil by se tím náš dřívější odhad zhruba o pětiprocentním poklesu cen nemovitostí v letošním roce," dodal.