Cime 2 kvartál 2024

Umělecké betonové plastiky na pražském Barrandovském mostě se dočkají obnovy

Praha (ČTK) - Umělecké betonové plastiky na pražském Barrandovském mostě se dočkají obnovy. Technická správa komunikací (TSK) s ní začne, až dokončí kompletní rekonstrukci mostu. Informoval o tom generální ředitel TSK Jozef Sinčák. Rekonstrukce mostu je plánována na čtyři roky a započala loni. Kolik bude oprava obřích plastik stát, Sinčák neuvedl. Autorem děl, která vznikla v letech 1989 a 1990, je sochař Josef Klimeš.

"Sanační práce, které na to chystáme, tak budou probíhat až po skončení rekonstrukce Barrandovského mostu. Komunikujeme se zástupkyní autora těchto objektů. Prvky chce v budoucnu do své péče převzít Galerie hlavního města Prahy," řekl Sinčák.

Oprava mostu je rozdělena na čtyři etapy a trvá vždy část roku. Letos začala v polovině května a potrvá do konce prázdnin. V následujících dvou letech pak budou silničáři pracovat na opravě severní části soumostí ve směru z Braníku na Smíchov.

Plastika s názvem Rovnováha stojí na předmostí na branické straně. Její rozpětí je 15 metrů a vysoká je šest metrů. Původně zde byla plánována socha komunistického prezidenta Antonína Zápotockého, jehož jméno most původně nesl. Z toho nakonec sešlo a na most se dostala Klimešova díla. Na levém břehu jsou pak dvě plastiky ve tvaru misek, které zastřešují schodiště.

Barrandovský most z roku 1983 je součástí městského okruhu. Denně ho přejede na 140.000 aut, což z něj dělá nejvytíženější komunikaci v Praze. Rekonstrukce stavby je rozložena do několika let a vždy trvá jen část roku. Celkem vyjdou práce za celé období na 594,5 milionu korun.