Komatsu potřebu bagr

Ukrajinci mají zájem o práci ve stavebních firmách stejný jako před válkou

Praha (ČTK) - Ukrajinci mají o práci na stavbách v Česku stejný zájem jako před válkou. Podle stavebních firem, které ČTK oslovila, jejich počet odchodem dělníků na Ukrajinu zásadně neklesl, stejně tak migrace z jejich strany výrazně nezvýšila zájem o práci. Válka na Ukrajině zablokovala stavebním firmám možnost nabírat nové pracovní síly na ukrajinském území. Musely se tak přeorientovat přímo na ukrajinskou menšinu žijící v ČR. Nejčastěji Ukrajince zaměstnávají na dělnických pozicích a ve středním managementu.

"Jak je obecně známo, pracovní trh v České republice je velice saturovaný a získat pracovníky do dělnických profesí není vůbec jednoduché. Obsadit manuální profese se tak daří zejména díky ukrajinským občanům," sdělila ČTK mluvčí Vinci Construction, pod které spadá například stavební společnost Eurovia, Iveta Štočková.

Pro oslovené stavební firmy ale není národnost důležitá. Přestože s ukrajinskými občany mají vesměs pozitivní zkušenosti, důležitější pro ně je odbornost v oboru a zkušenosti. Velké plus je ale podobnost českého a ukrajinského jazyka, která nevytváří komunikační bariéry na pracovišti.

"Nakonec je podstatné, jak bude složité ukrajinské pracovníky zaměstnat z hlediska pracovního povolení. Status uprchlíka věc zjednodušuje. Tady mají oproti jiným národnostem výhodu, totiž na jiné cizince ze třetích zemí platí i kvóty. Samozřejmě máme radost, když navážeme pracovní vztah s někým, komu zaměstnáni u nás pomůže i existenčně," uvedl mluvčí Metrostavu Radim Mana.

Menší zájem ukrajinských občanů o práci ve stavebnictví zaznamenal z oslovených společností pouze Strabag, a to hlavně kvůli snížené možnosti mužů vycestovat do zahraničí. "Po začátku války se zpět do Česka nevrátili naši zaměstnanci, kteří v té době čerpali dovolenou doma na Ukrajině a později už nemohli zemi opustit. V té době jsme pomohli alespoň jejich rodinám, tedy ženám a dětem, vycestovat do Česka a dostat se do bezpečí. Zajistili jsme jim ubytování, pomohli v komunikaci s českými úřady a také s hledáním práce. S ohledem na platné podmínky pro výjezd do zahraničí se mohli do Česka v mezidobí vrátit pouze ti muži, kteří mají tři a více dětí," řekla Edita Novotná, mluvčí Strabagu. Z Metrostavu se na Ukrajinu během války vrátil jenom jeden člověk a ten už je momentálně zpět v Česku. "Po dobu jeho nepřítomnosti jsme mu vypláceli 80 procent mzdy. Nutno ovšem doplnit, že máme ve stavu okolo 40 zaměstnanců z Ukrajiny, nešlo tedy o nějaké velké množství lidí," dodal Mana.

Podle průzkumu CEEC Reasearch ze začátku letošního června přitom pracovníky na stavbách poptává téměř 90 procent firem. Chybí čerství absolventi oborů, a mají tak nedostatek pracovních sil na uskutečnění svých nasmlouvaných zakázek. Nejčastěji jde o dělnické pozice a stavbyvedoucí. Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza si tak myslí, že by mohla pomoci tuto mezeru na pracovním trhu vyplnit pružnější migrační politika státu a nemuselo by přitom jít pouze o pracovníky z Ukrajiny.

"Stavební firmy se snaží nabrat pracovníky obecně. Nechci používat termínu, že přijmou kohokoliv. Upřímně bych se tomu ale nedivil při stavu trhu práce, který je dlouhodobě téměř nehybný a míra nezaměstnanosti do 3,4 procenta není zcela jistě motivační k tomu, aby se hlásili skuteční zájemci o práci. Těch, kteří si přijdou pro razítko na úřad práce, těch je jistě dost, ale ti nám nepomohou," dodal Nouza.