Komatsu potřebuju Bagr

Uhlířské Janovice vyhlásily urbanistickou soutěž na úpravy městského centra

Uhlířské Janovice (Kutnohorsko) (ČTK) - Uhlířské Janovice vyhlásily urbanistickou soutěž na novou podobu městského centra. Týmy urbanistů a architektů mohou zasílat návrhy do konce ledna. Kromě rekonstrukce náměstí je potřeba najít nové místo pro autobusové nádraží a další městské investice. Stavební práce by mohly začít nejdříve za dva roky, náklady budou známy až v příštím roce, řekl ČTK starosta Petr Barták (Janovice Jinak).

"Určitě to bude rozdělené do několika etap a předpokládáme, že na jednotlivé etapy budou dotace," uvedl starosta.

Vedení třítisícového města akci připravuje zhruba pět let, architektonická soutěž navazuje na mítinky s místními lidmi, kteří se mohli podílet na zadání návrhu. Nezávislá porota by měla vybrat pět návrhů, které jejich autoři dál dopracují. S nejlepším z nich město uzavře smlouvu na zpracování finálního plánu.

Hlavním impulzem pro vypsání soutěže byla situace na Václavském náměstí, které dlouhodobě slouží jako autobusové nádraží a parkoviště. Autobusy stojí přímo vedle historického kostela a daleko od vlakového nádraží. Aby mohlo město náměstí rekonstruovat, musí nejprve najít nové umístění pro autobusy. Pro tento účel se nabízejí pozemky bývalého státního statku, případně další plochy, které jsou v majetku města.

Město při přípravě vymezilo široké území, v němž je zahrnuto jak náměstí, tak i další plochy pro městské investice. Zadání soutěže počítá s rekonstrukcí náměstí, umístěním nového autobusového nádraží, ale i s novou sportovní halou a městskými byty. Úkolem architektů bude najít vhodné pozemky pro umístění městských investic, pro dostavbu prázdných částí a pro doplnění sítě veřejných prostranství.