Cime 2 kvartál 2024

Uherskohradišťská radnice začne v srpnu budovat cyklostezku z Mařatic do Sadů

Uherské Hradiště (ČTK) - Radnice v Uherském Hradišti začne v polovině srpna budovat cyklostezku, která propojí místní části Mařatice a Sady. Práce jsou rozděleny do dvou etap. První by měla být hotová letos v listopadu, vyjde na více než šest milionů korun. Město očekává, že 5,1 milionu z této částky pokryje dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. Zástupci radnice to uvedli v tiskové zprávě zveřejněné na webu města. Druhou etapu stavby cyklostezky plánuje Uherské Hradiště v dalších letech.

V trase připravované několik set metrů dlouhé cyklostezky je nyní částečně zpevněná a neosvětlená pěšina, která je za nepříznivého počasí obtížně schůdná. "Po mnoha letech jednání s majiteli pozemků se nám konečně podařilo posunout k samotné realizaci první části cyklostezky, která odkloní chodce a cyklisty z frekventovaných komunikací v rámci města a tím přispěje ke zvýšení bezpečnosti a plynulosti provozu," uvedl starosta Stanislav Blaha (ODS).

Stavební práce podle zástupců radnice zahrnují vybudování stezky pro pěší a cyklisty v šířce tří metrů s povrchem z betonové dlažby. Jejich součástí bude také zřízení malého odpočívadla s lavičkou u kříže, odvodnění povrchových vod zatrubněným příkopem, osazení veřejného osvětlení a související terénní úpravy.

První etapa zahrnuje úsek mezi ulicí Pod Lipkami v Sadech a křížem, kde dočasně stavba naváže na polní pěšinu. Po dobu prací bude podle místostarostky Marcely Čechové (ANO) úsek zcela uzavřen. "Chápeme, že omezení provozu v místě stavby zkomplikuje řadě lidí život, ale jinak tuto stavbu bohužel nelze realizovat. Přístup k zahradám bude možný od Mařatic z ulice Konečná, jako objízdnou trasu je možné využít cestu vedoucí na konci Sadů z ulice Solná cesta nahoru do Mařatic s vyústěním do ulice Konečná," uvedla Čechová.

Na úsek, který se bude stavět letos, by měl v budoucnu navazovat další, zakončený v Konečné ulici v Mařaticích. V současné době radnice připravuje výběrové řízení na zhotovitele projektové dokumentace. V případě získání dotace jeho stavbu předpokládá v letech 2024 až 2025.