Cime 2 kvartál 2024

Uherské Hradiště zahájí v polovině prázdnin rekonstrukci střech ZŠ Za Alejí

Uherské Hradiště (ČTK) - Uherské Hradiště přibližně v polovině prázdnin zahájí rekonstrukci střech Základní školy Za Alejí. Stavbaři je přebudují na takzvané zelené střechy, které zadrží část dešťových vod. Výměna střech přijde město na 50,5 milionu korun, částkou 33,5 milionu ji podpoří dotační program Státního fondu životní prostředí, a to jako součást Národního plánu obnovy. V tiskové zprávě to dnes uvedli zástupci radnice.

Oprava střech školy, kterou navštěvuje přes 600 žáků, je jednou z největších investic města v letošním roce. "V rámci hospodaření se srážkovými vodami bude skladba střech řešena tak, aby zadržovaly část dešťových vod. Převážná většina střech na objektech školy bude vegetační, zbytek bude pokrývat drenážní kamenivo – kačírek," uvedla místostarostka Marcela Čechová (ANO).

Rekonstrukce střech by měla začít na přelomu července a srpna. Dokončení prací město předpokládá zhruba po čtyřech měsících. Provoz školy opravy nepřeruší. "Zelené střechy představují udržitelnou a ekologicky příznivou alternativu k tradičním střešním systémům a zapadají také do naší adaptační strategie. Využití srážkových vod považujeme za důležité," uvedl starosta Stanislav Blaha (ODS). Město v minulosti například vybudovalo propustné povrchy na několika parkovištích a plánuje je na dalších.

Stavbaři při pracích v Základní škole Za Alejí dále zateplí obvodové stěny budovy, které přiléhají ke střešní konstrukci. Ve škole též nainstalují novou vzduchotechniku včetně rozvodů.

Školní budova byla kolaudována v únoru 1977. Poprvé ji stavbaři ve větší míře opravovali mezi lety 1990 až 1996. V roce 1997 školu částečně poškodily povodně. Od roku 2002 do roku 2005 nechalo město v budově vyměnit dřevěná okna za plastová, následovala regulace topného systému, renovace šaten a rekonstrukce obou atrií. Řemeslníci upravili i jídelnu. V letech 2019 a 2020 přistoupila radnice nákladem 36 milionů korun k přestavbě školního hřiště, které využívá i veřejnost.