Komatsu potřebu bagr

Uherské Hradiště chystá opravu střech ZŠ Za Alejí, některé budou zelené

Uherské Hradiště 21. prosince (ČTK) - Uherské Hradiště připravuje opravu střech Základní školy (ZŠ) Za Alejí. V rozpočtu na příští rok na ni vyčlenilo 23 milionů korun. Podstatnou část předpokládaných nákladů by měla pokrýt dotace z Národního plánu obnovy. V současnosti střechami do školy zatéká. Radnice se snaží přiblížit ekologickému trendu, takže na některých částech školních budov proto bude zelená střecha, řekla dnes ČTK a Českému rozhlasu místostarostka Marcela Čechová (ANO).

Oprava střech školy, kterou navštěvuje přes 600 žáků, bude jednou z největších investic města v roce 2023. Pracovat by se mělo přes letní prázdniny. "Plochá střecha bude zaizolovaná, na ní bude hlína a na tom budou rostliny. Většinou se tam nedávají stromy, ale dávají se tam rostliny, které míváme doma na skalce. Nemusejí se zalévat, stačí voda, která naprší," řekla místostarostka.

Školní budova byla podle vedoucího ekonomického odboru radnice Vladimíra Mošťka otevřena na konci 70. let minulého století. V posledních letech do ní střechami zatékalo, město proto rozhodlo o jejich opravě. Před klasickou rekonstrukcí upřednostnila radnice vybudování takzvaných zelených střech. "S formou dotace to pro město nebude výrazně nákladnější. A zároveň to bude ekologické," řekl Moštěk.

Předloni město u ZŠ Za Alejí zrekonstruovalo zastaralé sportoviště. Náklady činily 36 milionů korun, dotací 15,9 milionu tehdy přispělo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Areál s fotbalovým hřištěm, atletickým oválem a víceúčelovými hřišti na basketbal, házenou nebo volejbal může kromě školáků využívat odpoledne a o víkendech i veřejnost, především tisíce obyvatel okolních sídlišť Mojmír, Štěpnice a Stará Tenice.