Mercedes

UDI Group investuje do projektu Duga v Bělehradu přes 9,5 mld. korun

Praha 19. prosince (ČTK) - Více než 9,5 miliardy korun investuje mezinárodní developerská skupina českého původu UDI Group v Bělehradu do projektu Duga. V srbské metropoli vybuduje na místě bývalé továrny na barvy 2320 bytů a zhruba 40.000 metrů čtverečních kanceláří podle návrhu britského architekta Iana Bogla. ČTK o tom informovala ředitelka strategie UDI Group Marcela Fialková. Podle ní by se mělo začít stavět v průběhu příštího roku.

Projekt Duga původně počítal převážně s kancelářemi, ale společnost UDI Group ho po dohodě s městem připojila ke změně územního plánu "Nyní je náš projekt polyfunkční s převažujícím bydlením, po kterém je v hlavním městě Srbska větší poptávka," dodala Fialková. Zhruba 80 procent tak budou tvořit byty, zbytek kanceláře a zvažuje se i hotel.

Bogla uspěl v v mezinárodní architektonické soutěži, které se podle UDI Group účastnily i české ateliéry. Návrh podle Fialkové nabízí skvělé urbanistické řešení, které klade velký důraz na výhledy na park i na Dunaj ze všech budov a velmi vysoký environmentální standard. V bytových domech se řeší možnost využívat geotermální energii pro získávání tepla.

UDI Group staví kanceláře, byty i logistiku v ČR, Polsku, Maďarsku, kde například investuje v centru Budapešti skoro pět miliard korun, Srbsku a také v Kostarice a Panamě. Pracuje s 19 projekty, jejichž tržby v nadcházejících letech dosáhnou asi 50 miliard korun.

V Bělehradě má své projekty například i další česká společnost Sebre. Podle webu firmy tam začne ve třetím čtvrtletí příštího roku budovat projekt Marina Dorcol, který zahrnuje na pozemku o rozloze 4,3 hektaru 15 obytných věží od českého architekta Stanislava Fialy a Jeleny Kuzmanovičové ze Srbska. U filmových ateliérů developer chystá projekt Avala.