Komatsu potřebu bagr

Ubytování na kolejích v Praze zdraží v průměru meziročně asi o 15 procent

Praha 16. srpna (ČTK) - Vysokoškoláci budou v novém akademickém roce za bydlení na kolejích v Praze platit více. Poplatky za ubytování budou oproti loňskému roku vyšší průměrně asi o 15 procent. Důvodem zdražení jsou obvykle inflace a zvyšování cen energií. Zatímco některé univerzity budou takzvané kolejné zdražovat od září, jiné už k úpravě ceny přistoupily dříve v tomto roce. Další zdražování přitom na některých školách nevylučují. Poptávka studentů po ubytování na kolejích i přes zvyšování cen roste. Na dotaz ČTK to uvedli zástupci pražských vysokých škol.

Od září zvýší poplatky za ubytování na svých kolejích Vysoká škola ekonomická (VŠE), jak za univerzitu sdělila Martina Mlynářová, a podle mluvčí Kateřiny Veselé i České vysoké učení technické (ČVUT). Oproti loňsku zdraží ČVUT bydlení na svých osmi kolejích asi o 15 procent, VŠE zdraží v průměru o deset procent a u nově zrekonstruovaných pokojů o 18 procent.

Cena ubytování se na jednotlivých kolejích liší, záleží zejména na počtu spolubydlících, komfortu ubytování a lokalitě, kde kolej stojí. Studenti bydlící na kolejích ČVUT tak od září za lůžko zaplatí asi 3500 až 6000 Kč za měsíc, na kolejích VŠE se měsíční poplatky za ubytování budou pohybovat od 3420 Kč po 7560 Kč. "Důvodem jsou především zvýšené ceny elektřiny, vody, plynu, tepla a dodavatelských služeb jako odvoz odpadu, praní prádla, oprav a podobně. K dalšímu zvýšení ceny kolejného dojde pravděpodobně v důsledku doposud neznámé ceny za plyn," avizovala za VŠE Mlynářová.

Univerzita Karlova (UK) zdražila kolejné v červnu, a to v průměru o devět procent. Nyní tak zájemci o ubytování měsíčně zaplatí od 3500 korun za místo ve vícelůžkovém pokoji po 6665 korun, uvedl mluvčí nejstarší a největší české univerzity Václav Hájek. Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT), která studenty ubytovává ve dvou objektech s kapacitou 1500 lůžek v areálu vysokoškolských kolejí v pražských Kunraticích, zvýšila poplatky za ubytování na jaře.

Od dubna podle ředitele Správy účelových zařízení VŠCHT Stanislava Starého stojí ubytování na kolejích o 11,5 procenta více než předtím, další zdražování se podle něj v letošním roce neplánuje. V zimním semestru tohoto akademického roku tak podle platného ceníku ubytování zaplatí studenti od 106 korun do 184 korun za noc. O míru roční inflace se zvyšují ceny ubytování na kolejích České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze, informoval ředitel Kolejí a Menz ČZU Jiří Macoun.

Na některých školách nyní evidují vyšší počet zájemců o ubytování na univerzitních kolejích než v roce 2019, který byl kvůli následné pandemii koronaviru dosud posledním běžným akademickým rokem. Platí to například pro UK, uvedl Hájek. UK má podle informací na svém webu na různých místech v Praze 11 kolejí, v nichž je celkem asi 10.000 lůžek. V současnosti jsou podle mluvčího všechna místa obsazená.

O pět procent vyšší zájem o lůžko na kolejích v porovnání s rokem 2019 pozoruje VŠCHT. Podle Starého patří k důvodům mimo jiné vyšší počet uchazečů o studium na univerzitě a zvýšení cen pronájmů na privátech. Zájemce musí odmítat podle Macouna také ČZU, která na svých kolejích v pražském Suchdole poskytuje ubytování asi 1800 studentům.

Univerzity VŠE a ČVUT zatím podle svých zástupců nyní vyřizují podané žádosti o ubytování. To, zda budou koleje muset zájemce odmítat, tak zatím nelze uvést. ČVUT nicméně očekává, že své koleje naplní z více než 90 procent.