husqvarna

Ubytovací zařízení pro uprchlíky z Ukrajiny se v Pardubickém kraji zaplňují

Pardubice 11. března (ČTK) - Ubytovací zařízení, která pro uprchlíky z Ukrajiny vyčlenil Pardubický kraj a velká města v regionu, se postupně zaplňují. Například Chrudim vyhradila volné kapacity Sporthotelu u zimního stadionu, kde je osm vícelůžkových pokojů. Ubytováno je celkem 24 lidí, z toho dva muži, deset žen, sedm dětí ve věku pět až 15 let, a pět dětí mladších, uvedl dnes Aleš Prokopec z chrudimské radnice.

"Další skupina uprchlíků, pro které ve Sporthotelu držíme pokoj, je na cestě, patrně v Rumunsku. Do dneška Sporthotelem prošlo dalších devět osob, které využily možnosti přenocování a pak se přesunuly dál. O některým víme, že šly za nabídnutou prací. Aktuálně ubytovaní se velmi pravděpodobně zdrží delší dobu, protože z valné většiny jde o matky s malými dětmi, které potřebují stálou péči," uvedl Prokopec.

Svitavy mají možnost ubytovat 22 uprchlíků v městských bytech, s dalšími byty, které nabídli obyvatelé či podnikatelé z města, je kapacita pro 60 lidí. Město ubytovalo zatím jednu šestičlennou rodinu. "Doposud do Svitav přicházeli uprchlíci z Ukrajiny, kteří mají nějaké vazby na Svitavy, pracovali zde dřív, někdo z rodiny tu bydlí a podobně. Obraceli se především na Charitu Svitavy," uvedla mluvčí města Kateřina Kotasová. Charita dokázala ubytovat 19 lidí do bytů, které jí nabídli lidé, a jednu velkou rodinu s devíti dětmi v Moravské Třebové.

Pardubice nabídly 12 bytů s celkovou kapacitou pro 60 až 65 lidí. "Aktuálně už bydlí 15 osob, většinou matky s dětmi, další rodiny očekáváme," uvedl mluvčí magistrátu Radim Jelínek. Město také dá k dispozici téměř 50 bytů v Husově ulici, jedná rovněž s Univerzitou Pardubice o možnosti zprovoznit ubytování až pro 100 lidí v jedné z budov školy, kde byly kanceláře. Pokud by se počet přicházejících nesnižoval, je možná rychlá úprava jednoho z objektů Masarykových kasáren, která jsou léta prázdná a nejsou v dobrém stavu.

Také Ústí nad Orlicí zmapovalo ubytovací kapacity, které by byly k dispozici pro krátkodobé i dlouhodobé bydlení. Využít je zatím nebylo potřeba, uvedla mluvčí města Dana Pokorná. Uprchlíci, kteří do města dorazili, našli dočasný azyl u svých příbuzných nebo ve firemních ubytovnách. "Máme zajištěné ubytování pro krátkodobý azyl, pokud by se například v našem městě objevila během noci rodina s dětmi, která nemá kam jít. Máme vytipované i volné bydlení pro ubytování uprchlíků v dlouhodobém horizontu. Zkrátka připravujeme se na všechny scénáře,"uvedl starosta Petr Hájek (sdružení Oušťáci).

Pardubický kraj připravuje pro uprchlíky uprázdněný areál zámku v Bystrém nedaleko Poličky. Do jednotlivých pokojů by dovezeny postele, které před časem vyřadila během pravidelné obnovy Nemocnice Pardubického kraje. Z letiště v Pardubicích dovezl sedm kontejnerů 14. pluk logistické podpory. V Bystrém bude moci bydlet asi 100 lidí, příprava zámku bude ještě několik dní trvat.

"Již před nastěhováním postelí bylo nutné provést základní úkony, aby bylo možné zprovoznit výtah, elektřinu, vodu a další nezbytnosti. Zároveň se musí místnosti uklidit a celý provoz připravit, pokud by bylo nutné v řádu několika hodin nastěhovat potřebné. Samozřejmě nyní budeme řešit další nábytek, nádobí, ale také přikrývky a mnoho dalšího," uvedl krajský radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola (Koalice pro Pardubický kraj). Hejtmanství pokračuje ve vyhledávání ubytovacích kapacit. Jednou z možností je areál bývalého diagnostického ústavu v Králíkách, který je nyní v soukromém vlastnictví a v části jsou vybavené pokoje včetně sociálních zařízení či kuchyně. Bylo by v něm možné ubytovat až 100 lidí.

Pardubický kraj preferuje, aby se nejdříve využívala ubytovací zařízení měst či jiných organizací, za něž není nutné platit, nebo levné komerční ubytování, které by pokryly příspěvky státu. Teprve potom by přišla na řadu zařízení uvolněná krajem, kde je bydlení spíše nouzové. "Jsme postupně schopni vykrývat i volné kapacity v domovech mládeže nebo další ubytovací zařízení při našich školách nebo dalších organizací. Nemůžeme si dovolit, aby Pardubický kraj platil hotely a penziony s plnou penzí," řekl dnes v živém vysílání na facebookovém profilu Pardubického kraje hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD). Podle něj se v kraji ubytovalo více než 2500 uprchlíků.