Cime 3 kvartal 2024

UBM Development Czechia prodala v loňském roce přes 70 bytů, zkolaudovala 150 bytů a zahájila výstavbu prvních bytových dřevostaveb v Praze

UBM Development Czechia oslavila v minulém roce 30 let od svého založení v České republice. Za rok 2023 prodala celkem 71 bytů, z toho 34 v rezidenčním projektu Astrid Garden a 37 v komplexu Arcus City zahrnujícím také moderní vícepodlažní dřevostavby Timber Praha. Společnost u všech tří aktuálně rozestavěných projektů, realizovaných s ekologickou certifikací BREEAM, dokončila hrubou stavbu. Po vzoru mateřské společnosti UBM Development AG, která plánuje stát se největším developerem dřevostaveb v Evropě, je cílem české pobočky přispět k většímu rozvoji ekologických bytových dřevostaveb v tuzemsku. Ve spolupráci s Prodesi/Domesi proto vloni založila Platformu pro udržitelné stavebnictví ze dřeva a pomáhá tím také k modernizaci českých zákonů v této oblasti výstavby.

„Třicetileté jubileum na českém trhu jsme minulý rok oslavili zejména prací na našich tuzemských i zahraničních projektech, které realizuje pro celý koncern projekční oddělení sídlící v Praze. V loňském roce jsme v České republice zkolaudovali 150 bytů, tři projekty dosáhly hrubé stavby a zahájili jsme výstavbu prvních bytových dřevostaveb v Praze,“ říká Josef Wiedermann, jednatel UBM Development Czechia, a dodává:„V souladu s plány mateřské společnosti se soustředíme na rezidenční a kancelářský segment. Proto jsme se v Česku rozhodli prodat aktiva, která do těchto dvou segmentů nespadají. V oblasti bytové výstavby pokračujeme s přípravou projektu Na Plzeňce. Na pozemku bývalého brownfieldu v pražském Smíchově vybudujeme více než 150 bytů a několik obchodních jednotek. Letos očekáváme získání územního rozhodnutí. Vyhlížíme také další zajímavé akvizice.“

UBM Development Czechia dokončila v červnu minulého roku hrubou stavbu projektu Astrid Garden v Praze 7 – Holešovicích se 138 byty v dispozicích 1+kk až 4+kk s obytnou plochou od 30 do 107 m². Práce rychle pokračují. Ve všech jednotkách jsou hotové omítky a nyní probíhají instalace koupelen. Komplex sedmi novostaveb a jedné rekonstruované původní budovy z počátku 20. století zahrnuje v souladu s názvem zeleň přinášející benefity jak pro rezidenty, tak pro životní prostředí. Vedle privátních zahrad a střešních teras bude k dispozici bohatě osázený uzavřený vnitroblok, ve kterém jsou již nyní instalovány květináče na stromy a zeleň. Projekt bude mít řadu udržitelných řešení, jako například rekuperaci elektřiny ve výtazích objektů nebo zavlažování pomocí dešťové vody z akumulačních nádrží. Dokončení Astrid Garden je plánováno na druhou polovinu letošního roku.

Společnost také výrazně pokročila s výstavbou svého největšího rezidenčního komplexu Arcus City na pomezí pražských čtvrtí Stodůlky a Řeporyje, jehož součástí bude rovněž malé náměstí s relaxační zónou a obchody. Celkem zde vznikne 270 bytů a několik obchodních prostor. Budovy A až F, které dohromady zahrnují 150 jednotek, jsou zkolaudované a vyprodané. V současné době pokračují práce na druhé etapě se 63 byty 1+kk až 4+kk o velikostech od 39 m2 do 101 m2. Kolaudace je plánována na 3. čtvrtletí tohoto roku.

UBM v loňském roce zahájila v rámci areálu Arcus City také výstavbu projektu Timber Praha, prvních vícepodlažních bytových dřevostaveb v Praze. Celkem čtyři bytové domy o třech a čtyřech nadzemních podlažích zahrnují 62 jednotek s dispozicemi 1+kk až 4+kk o velikostech od 39 do 110 m2. Pouhých sedm měsíců od začátku výstavby dosáhl Timber Praha milníku hrubé stavby. Moderní dřevostavby, navíc s využitím inovativní technologie prefabrikace, přinášejí výrazné zkrácení doby realizace oproti betonové konstrukci. V tomto případě se jednalo zhruba o třetinu. Kolaudace se uskuteční ve 2. pololetí letošního roku. Novostavby v energeticky nejúspornější kategorii A mají řadu ekologických prvků jako například geotermální vrty, tepelná čerpadla země-voda sloužící pro vytápění, chlazení a ohřev teplé vody, fotovoltaické panely na zelených střechách, nabíjecí stanice pro elektromobily, exteriérové žaluzie atp. V rámci nejmodernějších technologií zde bude instalován systém Smart Home. V minulém roce prodala společnost v projektu Timber Praha 16 bytových jednotek.

Posun české normy k modernímu environmentálně šetrnému stavebnictví

V souvislosti s větším rozšířením ekologické výstavby v ČR se UBM aktivně angažovala v problematice stávajících tuzemských předpisů. „V České republice většímu rozvoji dřevostaveb dosud bránila legislativa, která neumožňovala stavět budovy vyšší než čtyři podlaží, tj. 12 metrů požární výšky. Ze společně deklarované potřeby ke změně legislativních omezení jsme na jaře minulého roku spolu se společností Prodesi/Domesi, architektonickou a realizační firmou se zaměřením na dřevostavby, založili odbornou Platformu pro udržitelné stavebnictví ze dřeva. K Platformě se postupně přidávají další společnosti, jimž záleží na environmentálně šetrnému stavebnictví. V prosinci minulého roku bylo ve Věstníku Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví vydáno společné prohlášení HZS, ČASu a UCEEBu, které umožňuje plánovat stavby nad 12 metrů inženýrským způsobem. Nadále pak na straně státní správy a pověřených institucí, s nimiž naše Platforma spolupracuje, probíhají práce na jednotlivých úkolech a řešeních, jež by měly vést k finální změně legislativy,“ vysvětluje Josef Wiedermann.