Komatsu potřebuju Bagr

U stanice pražského metra C Letňany má v budoucnu stát moderní čtvrť

Praha (ČTK) - V okolí stanice pražského metra C Letňany by v budoucnu mohla stát moderní čtvrť. Městská organizace Institut plánování a rozvoje (IPR) začal připravovat studii, která určí základní podobu nové městské čtvrti, jejíž součástí bude řada městských bytů. Na její podobě se budou podílet odborníci, zástupci magistrátu a dotčených radnic a rovněž místní obyvatelé. ČTK to dnes sdělil mluvčí IPR Marek Vácha. V minulosti se objevilo několik úvah, jak s územím naložit, včetně pořádání olympijských her, žádný ale nebyl realizován.

"Jedná se o pilotní projekt, který dosud nemá v České republice obdoby. Po vzoru úspěšných zahraničních příkladů chceme přijít s návrhem na progresivní městskou čtvrť, kde inovativnost rovná se odpovědnost, chápání potřeb obyvatel města a empatický přístup v ochraně zranitelných skupin lidí, zvířat, a rostlin," uvedl náměstek primátora Petr Hlaváček (STAN).

Návrh již nyní počítá s vytvořením takzvané čtvrti krátkých vzdáleností, kde mohou lidé bydlet, pracovat i trávit volný čas. Koncept chce využít inovativních přístupů, které minimalizují zátěž na životní prostředí a cílem je dosáhnout uhlíkové neutrality při výstavbě i provozu. Důraz bude kladen na využití vlastních energetických zdrojů a nízkoemisní dopravu s dominancí MHD. Nová čtvrť nabídne možnosti trávení volného času a doplní veřejnou vybavenost, která v této části metropole chybí.

První domy nové městské čtvrti by mohly začít vznikat začátkem příštího desetiletí, nicméně již nyní je nezbytné připravit územní studii, jelikož výstavba vyžaduje komplexní přípravu nejen z hlediska technické infrastruktury daného území, uvedl Vácha.

Územní studii bude IPR připravovat ve spolupráci se zástupci Prahy 9, 18 a 19 a rovněž s radnicí v Čakovicích. Do diskuse se budou moci zapojit i obyvatelé. IPR chystá řadu akcí, kde veřejnost se záměrem seznámí. Podněty zapracuje do studie. "Jelikož si přejeme naplánovat čtvrť, která bude přínosem nejen pro nové obyvatele, ale i pro sousedy z okolních městských částí, je pro nás naprosto zásadní znát jejich názory," dodal ředitel IPR Ondřej Boháč.