Komatsu potřebu bagr

U Skorkova vzniká odpočinková zóna s lesoparkem ze zeminy odtěžené při opravě D1

Skorkov (Havlíčkobrodsko) (ČTK) - U Skorkova na Havlíčkobrodsku vzniká odpočinková zóna s lesoparkem z haldy zeminy, která byla uložená v sousedství D1 při modernizaci dálnice. Úpravy pozemku zajišťuje firma, která dálniční úsek u obce opravovala. Nově vytvořený kopec se zelení zlepší ochranu obyvatel před zátěží z dálnice, zároveň získají nové místo pro procházky, řekl dnes ČTK starosta Jaroslav Fejt (nestraník).

Zeminu uloženou na hektarovém obecním pozemku stavbaři nejdřív zhutnili a upravili tvar. Na nově vytvořeném návrší vysokém přibližně sedm metrů teď dělají cesty a navážejí ornici. Na části kopce už rostou borovice a břízy, přibývat budou další druhy stromů a keřů. Vysázených je zatím okolo 260 dřevin, řekl ČTK Štěpán Bešta z firmy Zemašť, která úpravy provádí. Děti budou mít na novém kopci místo pro bobování. Časem by tam mohlo přibýt odpočinkové místo s vyhlídkou.

Dálnice vede vedle Skorkova, z obce je vidět. Na vytvoření odpočinkové zóny s lesoparkem, která přispěje k odclonění D1, se obec s necelou stovkou obyvatel domluvila se stavební firmou Skanska. Firma, jež dokončila modernizaci dálničního úseku mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, také platí náklady nynější akce. Přibližně 70.000 metrů krychlových zeminy by se jinak muselo odvážet přes vesnici.

Obec nechala záměr posoudit z hlediska možných dopadů na okolí. Závěry zjišťovacího řízení byly zveřejněné na konci února. Podle nich nemá vytvoření lesoparku a odpočinkové zóny významný vliv na životní prostředí. Stavební firma, která úpravy provádí, by chtěla požádat o kolaudaci díla koncem října.

Opravy dálnice mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem začaly v březnu 2018. Zakázku dostalo sdružení české firmy Geosan Group, italské Toto Costruzioni Generali a kazašské SP Sine Midas Stroy. Stavba ale nabrala zpoždění a stát sdružení vypověděl smlouvu. D1 mezi 90. a 104. kilometrem nakonec zrekonstruovala Skanska. Práce tam skončily předloni.