husqvarna

U Rožné chce Diamo od příštího roku bourat objekty úpravny uranové rudy

Dolní Rožínka (Žďársko) 26. listopadu (ČTK) - U Rožné na Žďársku by chtěl státní podnik Diamo v příštím roce začít bourat objekty související se zpracováním uranové rudy. Během pěti let by mělo být odstraněno 14 stavebních souborů v závodě chemická úpravna, které jsou na ploše zhruba 2,5 hektaru. Vyplývá to ze záměru v informačním systému EIA, posuzuje ho ministerstvo životního prostředí. Úpravna sloužila tamnímu uranovému dolu, v němž komerční těžba skončila před pěti lety.

Podnik už provádí přípravné práce a demontuje strojní zařízení. "Naším cílem je, abychom měli demolici objektů technicky a legislativně připravenou v lednu 2022. Ukončení prací v současné době předpokládáme v prosinci 2026," uvedla na dotaz ČTK vedoucí odboru komunikace v Diamu Lenka Rychtaříková.

Akce se podle Rychtaříkové zaplatí ze státního rozpočtu, z peněz na zahlazování následků hornické činnosti. Rozpočtové náklady vyplynou z projektové dokumentace pro odstranění objektů, která má být hotová do konce letoška.

V Dolní Rožínce na Žďársku má Diamo odštěpný závod Geam. Komerční těžba tam skončila v prosinci 2016. Uranový důl, který byl v provozu jako poslední ve střední Evropě, byl podle podniku po 60 letech dotěžený. Rudu horníci naposled dobývali ve 24. patře, tedy 1200 metrů pod povrchem. Symbolickým ceremoniálem se s těžbou rozloučili 27. dubna 2017.

Rudu z ložiska Rožná nejdříve zpracovávaly na uranový koncentrát úpravny v Nejdku u Karlových Varů, v Příbrami a v Mydlovarech. Chemická úpravna na Žďársku byla uvedená do provozu v roce 1968. Unikátní technologie je i s ohledem na kontaminaci radionuklidy v podstatě nevyužitelná pro jiné účely, píše se ve zveřejněném záměru.

Diamo chce odstranit objekty v závodě chemická úpravna, které bezprostředně souvisely s technologií zpracování uranové rudy. V záměru podnik předpokládá, že většina materiálu z demolic bude kvůli kontaminaci uložená na sousedním odkališti, jehož sanaci a rekultivaci provádí Geam. V areálu zůstanou například zařízení spojená s čištěním vody z odkališť, strojírenské dílny a správní budovy.

Radiační zátěž v okolních obcích se podle Rychtaříkové v současnosti sleduje prakticky ve stejném rozsahu jako v době těžby a úpravy uranové rudy. Monitoring bude pokračovat do ukončení likvidace a rekultivace provozů souvisejících s těžbou a úpravou rudy.