U Přibyslavi opraví kraj za desítky milionů silnici s mosty, vybírá dodavatele

Jihlava 15. listopadu (ČTK) - U Přibyslavi na Havlíčkobrodsku bude kraj příští rok rekonstruovat silnici druhé třídy se dvěma mosty, z nichž jeden vede přes Sázavu. Na stavbu s předpokládanou hodnotou přes 63 milionů korun dnes rada kraje rozhodla vyhlásit veřejnou zakázku. Novinářům to řekla náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti). Město tam nechá zároveň dostavět chodník, aby se chodci vyhnuli nepřehlednému úzkému místu se zatáčkou na silnici.

Zakázka se týká 450 metrů silnice pod Jabloneckou nádrží, po níž se jezdí do Dolní Jablonné a do Dvorku, což jsou vsi spadající pod Přibyslav. Po stejné silnici vyjíždějí auta z města směrem na Šlapanov a k hlavnímu tahu mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem, který je zároveň přivaděčem k dálnici D1.

"Kromě rekonstrukce silnice tam jde zejména o dva mosty. Jeden bude úplně demolován a postaven nový," uvedla náměstkyně. U druhého mostu budou nově udělané nosné konstrukce. Silnice bude neprůjezdná. Stavbu by chtěl kraj zahájit, co nejdřív to příští rok dovolí počasí. "Tedy únor nebo březen 2023," řekla Hajnová.

Kraj se u této zakázky dohodl na společném postupu s městem Přibyslav, podíl Přibyslavi převýší milion korun. Přibyslavský starosta Martin Kamarád (ODS) předpokládá, že rekonstrukce silnice s mosty potrvá celou stavební sezonu. "My chceme, aby byl po dobu stavby zajištěný průchod pro pěší alespoň do Dvorku a Dolní Jablonné, protože těch lidí tam chodí poměrně hodně," řekl.

Lokalita s vodní nádrží patří mezi oblíbené vycházkové trasy. Radnice nechá u opravované silnice dobudovat chodník, po kterém se lidé dostanou z města až na cestu, která vede po hrázi nádrže. Jít se po ní dá k silnici nebo do přírody.