husqvarna

U přehrady v Jablonci nad Nisou začaly práce na novém zázemí pro návštěvníky

Jablonec nad Nisou 18. října (ČTK) - U přehrady v Jablonci nad Nisou začaly práce na zázemí pro návštěvníky. První z dřevěných staveb za 12,3 milionu korun postaví společnost Development v lokalitě U Prutu. Hotovo by mělo být do konce dubna příštího roku, řekla dnes ČTK Jana Matěchová z jabloneckého magistrátu. Po dokončení bude návštěvníkům přehrady sloužit soubor kontejnerových dřevěných staveb, v nichž bude občerstvení včetně zázemí a skladu, kryté venkovní sezení a toalety.

Přehrada Mšeno je oblíbeným místem ke koupání nejen pro obyvatele Jablonce, ale sjíždějí se tam lidé ze širokého okolí. V parných dnech k ní míří denně až 5000 lidí. Zázemí je ale nedostatečné, různorodé a právě to by se mělo změnit. Na podobu zázemí pro návštěvníky vypsal magistrát před dvěma lety architektonickou soutěž. Vyhrál ji Marek Přikryl z ateliéru Prokš Přikryl architekti s nápadem využít dřevěné moduly a zázemí dát jednotnou podobu.

"Nyní si zhotovitel připravuje staveniště včetně příjezdové komunikace a betonových základů. Moduly pak připraví ve svých dílnách tak, aby u přehrady už jen kompletoval jednotlivé díly," popsal postup prací náměstek primátora pro rozvoj Petr Roubíček (ODS). Objekt podle něj bude připravený tak, aby mohl návštěvníkům přehrady v případě zájmu sloužit i celoročně. "Bude však připravený i technický postup, jak zázemí zazimovat," dodal.

Projekt počítá s využitím modulů o velikosti 6 x 6 metrů, v nichž může být kiosek s občerstvením, hygienické zázemí, převlékárny, sezení nebo sklady. Lokalita U Prutu není jedinou, kde by takový objekt měl stát. Další vyrostou na jižním břehu také u sídliště Mšeno a naproti ve dvou zátokách u bazénu a parkoviště. Podle Roubíčka vzniknou čtyři objekty složené ze tří až devíti modulů. Není ale podle něj vyloučeno, že jeden z takových objektů postaví také na místě Slunečních lázní, které v polovině srpna shořely.

Z dřevěné budovy Slunečních lázní postavených v roce 1927 po požáru nic nezbylo. Škodu město odhadlo na deset milionů korun, téměř milion stálo vyčištění pozemku. Podle mluvčí magistrátu Jany Fričové je na stole několik variant, co tam postavit. "Buď to bude replika toho, co tam stálo, nebo něco nového ve stylu projektu Atelier 4, který má jediný platné územní rozhodnutí, anebo tam bude stát něco úplně jiného, na co se vyhlásí architektonická soutěž. Rozhodnutí bude na novém zastupitelstvu," dodala mluvčí magistrátu.