Cime 2 kvartál 2024

U Napajedel začala stavba dálničního mostu na D55 přes řeku Moravu

Napajedla (Zlínsko) a (ČTK) - U Napajedel na Zlínsku dnes začala stavba dálničního mostu na D55 přes řeku Moravu. Most by měl být zprovozněn v srpnu 2025, řekl dnes při zahájení stavby generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Náklady jsou 674 milionů korun bez DPH.

"Jedná se o ocelový jednopolový most, jehož nosná konstrukce je společná pro oba směry budoucí dálnice. Most bude realizován v předstihu před dálničním úsekem mezi Napajedly a Babicemi jednak z důvodu špatného stavu současného mostu na silnici I/55, ale také, aby byl co nejdříve ukončen stav, kdy musí řidiči sjíždět z dálnice přes kruhový objezd u čerpací stanice, kde se zejména ve špičkových časech tvoří kolony," uvedl Mátl.

Stavba bude dlouhá půl kilometru, most samotný 145 metrů. Součástí stavby je také protihluková stěna, která ochrání obytnou zástavbu Napajedel před hlukem z dálnice. Most postaví sdružení firem FIRESTA-Fišer, rekonstrukce, stavby a MI Roads. V místě se dělá archeologický průzkum, podle ředitele zlínské správy ŘSD Karla Chudárka by měl trvat do měsíce, poté by měla začít stavba.

Podle starosty Napajedel Roberta Podlase pomůže stavba mostu odklonit dopravu a sníží se hluková i emisní zátěž. Komplikací je, že výstavba přetne frekventovanou cyklostezku.

Most přes Moravu naváže na předloni dokončenou stavbu jihovýchodní části obchvatu Otrokovic na Zlínsku, který je taktéž součástí D55. V jižním směru od mostu by v roce 2025 měla začít stavba 7,5 kilometru dlouhého úseku dálnice mezi Napajedly a Babicemi na Uherskohradišťsku.

Navazující úsek dálnice D55 mezi Babicemi a Starým Městem na Uherskohradišťsku dlouhý téměř 8,5 kilometru se staví od roku 2020, další úsek ze Starého Města do Moravského Písku na Hodonínsku dlouhý 8,8 kilometru od předloňska. S jejich otevřením počítá ŘSD v roce 2024. Loni zahájilo ŘSD stavbu čtyřkilometrového úseku dálnice D55 mezi Moravským Pískem a Bzencem na Hodonínsku. S jeho zprovozněním počítá také v příštím roce.

Po kompletní dostavbě dálnice D55 v budoucnu propojí střední, jihovýchodní a jižní Moravu. Dlouhá bude přes 100 kilometrů, u Břeclavi se napojí na dálnici D2.